Handbal

Liga Florilor// Rezultate, program, clasament – Runda a 11-a// Pe vremuri, la Zalău și Rm. Vâlcea nu se câștiga! Victorii mari obținute de Măgura și Dunărea

Liga Națională de Handbal Femin a programat astăzi, miercuri 15 noiembrie, patru partide din cadrul rundei a 11-a, ultima din acest an (!). Joi și sâmbătă sunt programate alte două jocuri, iar întâlnirea dintre CSM Mucurești și CSM Tg. Jiu a fost amânată.

Ieri, campioanele de la CSM București au dispus într-un meci din cadrul etapei a 10-a de Știința București, ultima clasată, 0 (zero) puncte, cu scorul de 43-26 (21-10).

Etapa a 11-a a început cu o surpriză. Măgura Cisnădiei a câștigat pe terenul lui HC Zalău, scor 28-27 (16-14), golul victoriei fiind marcat la ultimul atac. Sibiencele au acumulat 14 puncte, iar HC Zalău a rămas cu 8 puncte în cele 11 partide jucate.

Tot cu un rezultat surpriză s-a încheiat și partida de la Râmnicu Vâlcea, gazdele fiind învinse de Dunărea Brăila cu 38 la 37, după ce prima repriză au câștigat-o cu 20-17.

foto// facebook – scmrmvl

De la ora 17.30, la Bistrița, s-a disputat întâlnirea dintre Gloria 2018 și Corona Brașov. Bistrițencele au câștigat cu 33-28 (17-19). Corona i-a rezistat Gloriei timp de 50 de minute.

În ultimul meci al zilei, la Craiova, Rapid s-a impus în fața SCM Universitatea cu scorul de 32-25 (17-12).

Conducerea HC Zalău a postat un comunicat pe pagina de facebook a clubului prin care informează că „în urma celor peste 20 de greșeli flagrante de arbitraj comise împotriva noastră, Clubul nostru din respect pentru spectatorii care au asistat la acest meci, munca și devotamentul jucătoarelor noastre și a staff-ului va înainta MEMORIU, Federației Române de Handbal.”

8. Gloria Buzău – 13p (273-287) – 10
  9. Minaur Baia Mare – 12p (267-285) – 10
  10. Corona Brașov – 10p (328-345) – 11
  11. CSM Târgu Jiu – 9p (252-281) – 10
  12. HC Zalău – 8p (272-316) – 11
  13. Dacia Mioveni – 7p (256-300) – 10
  14. Știința București – 0p (243-324) – 10