EURO 2024

EURO 2024 – Calificări – Rezultate//Albania e la Turneul Final. Moldovia și Cehia se luptă pentru locul 2

Moldova a terminat la egalitate cu Albania, scor 1-1, și încă mai deține șanse să obțină calificarea la turneul final din Germania. Polonia și Cehia s-au anihilat reciproc, iar Albania cu punctul obținut la Chișinău s-a calificat la EURO 2024.

Polonia lui Lewandowski și-a terminat partidele din grupa E și va privi turneul final la televizor, astfel că lupta pentru locul 2 se dă între Cehia și Moldova.

Grupa E

Moldova – Albania 1-1 (0-1)// Au marcat: Baboglo (87) – Cikalleshi (25-11m)

foto// Agora.md

Polonia – Cehia 1-1 (1-0)// Au marcat: Piotrowski (35) – Souck (49)

Insulele Feroe a stat.

Clasament

Grupa E// 1. Albania 14p (7); 2. Cehia 12p (7); 3. Polonia 11p (8); 4. Moldova 10p (7); 5. Ins. Feroe 1p (7)

În Grupa H, de 6 echipe, Danemarca, Slovenia și Kazakhstan ne oferă o fascinantă luptă pentru primele două locuri. Danemarca a învins Slovenia și a egalat-o la puncte (19), iar Kazakhstan a trecut de San Marino și este la un punct în spatele celor două.

Grupa H

Kazakhstan – San Marino 3-1 (1-0)// Au marcat: Chesnokov (19, 51), Aymbetov (90+2) – Franciosi (60)

Finlanda – Irlanda de Nord 4-0 (1-0)// Au marcat: Pohjanpalo (42-11m), Hakans (48), Pukki (74), Lod (88)

Danemarca – Slovenia 2-1 (1-1)// Au marcat: Maehle (26), Delaney (54) – Janza (30)

Clasament

Grupa H// 1. Danemarca 22p (9); 2. Slovenia 19p (9); 3. Kazahstan 18p (9); 4. Finlanda 15p (9); 5. Irlanda de Nord 6p (9); 6. San Marino 0p (9)

Anglia s-a chinuit cu Malta, scor 2-0, însă calificarea a fost obținută demult. Italia, în schimb, a trăit periculos finalul de partidă cu Macedonia de Nord, În minutul 74, Italia mai avea doar un gol avantaj din cele trei cu care a intrat la pauză. Până la urmă, Raspadori și El Shaarawy au pus lucrurile în ordine și s-a terminat 5-2. Pentru biletul care duce spre Germania se luptă Ucraina și Italia, ambele cu 13 puncte.

Grupa C

Anglia – Malta 2-0 (1-0)// Au marcat: Pepe (8 – autogol), H. Kane (75)

Italia – Macedonia de Nord 5-2 (3-0)// Au marcat: Darmian (17), Chiesa (41, 45+2), Raspadori (81), El Shaarawy (90+3)  – Atanasov (52, 74)