Baschet

LNBM// Rezultate – Program – Runda 9// Fără excepție, favoritele s-au impus în jocurile de sâmbătă

U-BT Cluj-Napoca, campioana en-titre, Rapid București, CSM Oradea și Voluntari, au câștigat fără emoții partidele disputate sâmbătă. Voluntari a marcat 106 puncte în meciul cu Municipal Galați, câștigând la 38 de puncte diferență!

În ultimul meci al rundei, disputat duminică seara, 19 noiembrie, CSU Sibiu a învins în deplasare pe CSM Focșani la 3 puncte diferență, scor 73-70.

Iată rezultatele înregistrate în LNBM, runda a 9-a:

CSM Petrolul Ploiești vs. SCM U Craiova 74-86 – după prelungiri; 66-66 (16-12, 17-16, 16-13, 17-25, 8-20)

Prima partidă a etapei a avut nevoie de prelungiri. CSM Petrolul Ploiești și SCM U Craiova au terminat la egalitate 66 la 66. În over-time, baschetbaliștii craioveni s-au impus cu 20 la 8, adjudecându-și victoria cu scorul final de 86 la 74.

CSM Târgu Mureș vs. FC Argeș Basketball 81-85 (17-25, 19-20, 21-19, 24-21);

Argeș Basketball – din postura de echipă oaspete – s-a impus în fața CSM Târgu Mureș, scor 85-81, grație evoluției din primele două sferturi.

Principalii marcatori: Jeremic 15 puncte, Martinic 15,  Santa 13, Person 12 (CSM) – Fometescu 17, Jevtovic 16, Allen-Williams 15, Douvier 15 (PIT).

CSM Corona Brașov vs. U-BT Cluj-Napoca 73-87 (14-25, 16-23, 21-21, 22-18)

Principalii marcatori: W. Williams 19 puncte, J. Gray 13, J. Armstrong 8 (COR) – Cățe 13, R. Patrick 13, Jones și Mokoka fiecare cu 10 puncte (U-BT).

Laguna București vs. CS Rapid București 51-75 (6-29, 13-20, 11-8, 21-18)

Principalii marcatori: Mitrovic 15, Antunovic 11 (LAG – Petrilevicius 15, Pridgett 14, Fitzpatrick 13 (RAP)

CS Vâlcea 1924 vs. CSM Oradea 74-90 (9-23, 17-28, 26-23, 23-16)

foto// facebook – CSM.Oradea

Principalii marcatori: Branch 16 puncte, Paunovic 14, I. Williams 13 (VÂL) – Neal 23, Tarolis 14, Pearsons 10

CSO Voluntari vs. CSM Galați 106-68 (30-10, 25-21, 28-12, 23-25)

Principalii marcatori: Allen 21 puncte, Odomes 20, Feazell 11 (VOL) – Ruffin 21, Ciotlăuș 16, Calenic 11 (GAL)

CSM Focșani vs. BC CSU Sibiu 70-73 (17-12, 20-22, 10-16, 22-23)

Principalii marcatori: Thornton 18 puncte, S. Brown 11, Reljic 11 (CSM) – Ivanov 18 (CSU), Uța 18, Dragoste 12 (CSU)