SUPERLIGA// LIVE// Etapa a VIII-a// Petrolul – Oțelul 2-2 (2-0)// Oțelul este „REGINA” egalurilor. L-a obținut pe al 7-lea!

Minutul 90+4 – FLUIER FINAL. Am asistat la o partidă ciudată. Oțelul a ratat o lovitură de la 11 metri și alte două mari ocazii de a deschide scorul, pentru ca Petrolul, din postura de echipă gazdă, sa înscrie două goluri fără a da impresia că domină partida. A fost 2-0 la pauză.

Oțelul a lăsat ratările la vestiare și a redus din diferență în minutul 59, iar cinci minute mai târziu a reușit sa restabilească egalitatea.

Oțelul și-a reluat prostul obicei de a rata din toate pozițiile. În minutul 77, din 8 metri, Teles îl ia la țintă pe Zima.

Petrolul a acumulat 14 puncte, iar Oțelul a înregistrat cel de-al 7-lea rezultat de egalitate după opt partide disputate. Îi lipsește prima victorie.

Minutul 90+1 – Adăscăliței este avertizat cu „galben”.

Partida a fost prelungită cu 4 minute.

Minutul 89 – Sebastian Colțescu a acordat patru cartonașe galbene: Doua – Neagu, Zhelev, Teles

Minutul 81 – Două schimbări și în formația prahoveană. Hanca și Musi sunt înlocuiți de Dumitriu și M. Rădulescu.

Minutul 80 – Petrolul este în corzi.

Minutul 77 – Oțelul ratează o mare ocazie prin Teles Pereira, care șutează în portarul Zima.

Minutul 75- Dorinel Munteanu îî aruncă în joc pe veteranii Fatai și G. Cîrjan. Sunt schimbați Maciel, autorul primului gol, și Al. Pop. Tehnicianul Oțelului caută să dea lovitura pe terenul Petrolului.

Minutul 71 – Hanca șutează și Dur-Bozoancă respinge.

Minutul 64 – GOOOLLL OȚELUL – Cisotti își ia revanșa si marchează pentru 2-2.

Minutul 61 – Tehnicianul Petrolului decide să-i schimbe pe Petrovic și Seto cu M. Roman și Diomande.

Minutul 59 – GOOOLLl OȚELUL – Maciel deviază mingea în poarta lui Zima, pe jos, de la aproximativ 4 metri.

Minutul 59 – Două schimbări la Oțelul: Tănasă și Neagu intră în locul lui Bodișteanu, respectiv Yabre.

Minutul 58 – Din lovitură liberă, de la aproximativ 17 metri, Gicu Grozav trimite mingea în transversala gălățeană.

Minutul 54 – GOOOOLLL PETROLUL – Jair marchează cu un șut din întoarcere, din 4 metri, cu toată opoziția portarului gălățean.

Minutul 52 – Jair execută o lovitură liberă, însă Dur-Bozoancă este atent și deturnează mingea peste poartă. Corner pentru Petrolul.

Minutul 47 – Maciel (Oțelul) șutează de la aproximativ 14 metri în brațele portarului Zima, MVP-ul partidei până în acest minut.

Minutul 46 – Dorinel Munteanu operează o modificare în formația sa. Zivulic i-a luat locul lui Lopez.

Este pauză.

Minutul 45 – Festival de ocazii la poarta Oțelului, Musi și Hanca ratează exasperant.

Minutul 44 – Bodișteanu șutează pe lângă poarta Petrolului.

Minutul 42 – Jair ratează din colțul careului de 6 metri, mingea fiind respinsă în corner.

Minutul 29 – GOOOLLL PETROLUL – Ocaziile se răzbună. Acesta este fotbalul. Jair înscrie cu un șut plasat din interiorul careului de 16 metri, la colțul lung, în urma unei acțiuni a lui Musi. Petrolul înscrie, Oțelul ratează din toate pozițiile.

Minutul 27 – O nouă ocazie irosită de Oțelul. Al. Pop trimite cu capul din 7 metri, lateral dreapta, și Zima respinge.

Minutul 23 – Petrolul nu și-a creat nicio ocazie de gol. A expediat doar un singur șut pe poarta Oțelului, prin Hanca.

Minutul 20 – Zima respinge în doi timpi șutul în diagonală expediat de Bodișteanu. Ocazie mare pentru Oțelul, care beneficiază de a doua lovitură de colț.

Minutul 14 – PENALTY RATAT – Cisotti execută și Zima respinge mingea în lateral.

Minutul 13 – Fază de VAR în careul Petrolului. Portarul Zima îi agață piciorul lui Cisotti și arbitrul Sebastian Colțescu dictează penalty.

Minutul 0 – Petrolul beneficiază de o lovitură de la colțul terenului. Mingea a fost respinsă de defensiva Oțelului.

Minutul 3 – Primul corner aparține formației gălățene.

Minutul 1 – A început partida. Dur-Bozoancă este titular în poarta Oțelului.

PETROLUL: Zima – Papp, Garutti, Țicu (cpt.) – Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi – Petrovic, Grozav
REZERVE: Eșanu – M. Roman II, Justiniano, Dumitriu, Purtic, Diomande, Rădulescu, M. Constantinescu, Răducan

ANTRENOR: Florin Pîrvu

OȚELUL (4-1-2-3): Dur-Bozoancă – Adăscăliței, Yabre, Lovric, Zhelev – Lopez Varela – Cisotti (cpt.), Teles Pereira – Bodișteanu, Al. Pop, Maciel
REZERVE: R. Stoian – G. Cîrjan, Fatai, Jardan, I. Neagu, Zivulic, Miguel Silva, Tănasă, Pereira Serrao

ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Popescu Adrian (Craiova) / Arbitru VAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti), Arbitru AVAR: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti)