Superliga// Runda 17-a//REZUMAT VIDEO – Dinamo – FCSB 0-1 (0-0)// A fost cândva un Derby

Dinamo este o echipă cu resurse umane limitate și un tehnician încăpățânat să joace toate partidele în aceeași manieră tactică, indiferent de adversar. De partea cealaltă, FCSB este o adunătură de talente, multe puturoase și infatuate, și prost antrenată.

În această seară, oarecum așteptat, a învins echipa mai tehnică, iar cealalată a alergat tot meciul, dar în gol.

Statistica partidei// Posesia: 40%-60%; Șuturi pe poartă: 3-5; Șuturi pe lângă poartă: 4-6; Cornere: 5-2; Cartonașe galbene: 2-5

MVP – Fl. Coman – 7

CRONICA LIVE

Final de meci

Partida a fost prelungită cu 6 minute.

Minutul 80 – Târnovanu reține șiutul lui Ghezali. Dinamo atacă în valuri și obține alte două cornere.

Minutul 68 – Două schimbări și la Dinamo.

Minutul 63 – Dinamo obține consecutiv două cornere, însă poarta lui Târnovanu rămâne intactă.

Minutul 52 – GOOOOLL FCSB – Florinel Coman execută impecabil o lovitură liberă de la aproximativ 23 de metri și mingea se duce în plasa dinamovistă.

Minutul 48 – Partida este întreruptă. Încăierare în careul lui Dinamo, iar suporterii FCSB aruncă cu torțe! Bena și Șut sunt avertizați cu cartonașul galben.

Minutul 46 – Ocazie FCSB. Olaru trece printre doi dinamoviști și își încheie acțiunea cu un șut în diagonală, mingea trecând puțin pe lângă poarta lui Golubovic.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Compagno l-a înlocuit pe Miculescu și Ovidiu Popescu pe Djokovic.

Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 44 – Fază dubioasă în careul dinamovist. Lucas îl busculează pe Miculescu. Arbitrul Iulian Călin lasă jocul să continue.

Minutul 32 – Abdallah și Amzăr își bat joc de cea mai frumoasă fază de fotbal din prima repriză. Dublă ocazie Dinamo!

Minutul 28 – Homawoo părăsește terenul accidentat și este înlocuit cu Patriche.

Minutul 24 – Corner pentru FCSB. Voleul lui Pantea este blocat de Bena.

Dinamo a trecut cu bine peste primele 15 minute. Joul s-a mai echilibrat.

Minutul 3 – Golubovic intervine în fața lui Fl. Coman.

Aproximativ 22.000 de spectatori asistă la acest Derby de România.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

Dinamo: Golubovic 6 – Cr. Costin 5, Lucas 5, Homawoo 5 (28, Patriche 5), Amzăr 5 – D. Iglesias 5, Bena 5 (68, Bani 5), Ilic 5 – Ghezali 5, Abdallah 4 (68, Politic 5), Gregorio 5
Rezerve: Dujmovic – I. Roșu, Politic, Bordușanu, A.Bani, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia
Antrenor: Ovidiu Burcă

FCSB: Târnovanu 6 – Pantea 5, Ngezana 6, Lixandru 6, Radunovic 5 – Djokovic 5 (46, Ov. Popescu 5), Ad. Șut 5, Olaru 5 – Al. Băluță 5, Miculescu 5 (46, Compagno 6), Fl. Coman 7 (83, D. Rotariu)
Rezerve: A. Vlad – Dawa, Haruț, Compagno, M. Toma, Cr. Ganea, Rotariu, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești), A1: Ferencz Tunyogi (Zalău), A2: Romică Bîrdeș (Pitești)
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București), AVAR: Mircea Orbuleț (București)