Superliga// Runda 21-a// REZUMAT VIDEO – FC Hermannstadt – Sepsi 1-1 (1-0)// Sibienii au scăpat ieftin

Sibienii se pot declara mulțumiți și fericiți de punctul obținut în partida cu Sepsi. În repriza a doua, după înlocuirile lui Mino Sota și Gabi Iancu, ambele efectuate în minutul 64, Hermannstadt s-a prăbușit literalmente în fața lui Sepsi.

Potrivit statisticilor LPF, Mino Sota este mijlocașul cu cele mai multe recuperări din primul eșalon.

FC Hermannstadt încheie anul cu 29 de puncte, iar formația din Sfântu Gheorghe cu unul mai mult.

Statistica partidei// Posesia: 32%-68%; Șuturi pe poartă: 2-4; Șuturi pe lângă poartă: 3-3; Cornere: 2-4; Cartonașe galbene: 2-4

MVP – Jipa – 7

CRONICA LIVE

Fluier final. FC Hermannstadt vs Sepsi 1-1

Minutul 80 – GOOOOLL SEPSI – Kallaku restabilește egalitatea.

Minutul 78 – Jipa este schimbat cu Bucuroiu.

Minutul 70 – Safranko înscrie pentru Sepsi, dar golul este anulat de VAR! Alimi l-a faultat pe Biceanu și a fost avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 64 – Două modificări în echipa sibiană.

Minutul 59 – Căbuz respinge în corner șutul lui Kallaku. Intervenție de mare efect a portarului sibian.

Minutul 57 – Voleul lui Gabi Iancu este respins de Niczuly. Ocazie bună pentru formația sibiană.

Minutul 56 – Ștefănescu îl faultează pe Jipa este avertizat cu cartonașul galben. Sibienii au solicitat eliminarea mijlocașului de la Sepsi.

Minutul 46 – Ocazie FC Hermannstadt în debutul actului secund. Neguț nu a reușit să plaseze mingea pe lângă Niczuly.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Este pauză.

Minutul 45- Prima repriză a fost prelungită cu 2 minute.

Minutul 33 – Ocazie de 2-0! Baba Alhassan îl driblează pe Niczuly și șutează în plasa laterală.

Minutul 30 – Sepsi îl pierde pe mijlocașul Cosmin Matei, care acuză și el o posibilă riptură musculara la piciorul drept.

Minutul 21 – Paraschiv părăsește terenul accidentat și este înlocuit. Acuză o ruptură musculară la piciorul stâng.

Minutul 9 – Ocazie mare pentru Sepsi. Căbuz respinge șutul lui Matei, din 6 metri, la colțul scurt. Corner pentru formația oaspete.

Minutul 6 – GOOOOLL FC HERMANNSTADT – Jipa înscrie cu un șut puternic și plasat de la aproximativ 18 metri.

Minutul 5 – Corner pentru FC Hermannstadt.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

HERMANNSTADT: Căbuz 6 – Butean 6, Găman 6, Bejan 6, Al. Oroian 6 – Balaure 5, Mino Sota 6 (64, Murgia), Alhassan 6, Jipa 7 (78, Bucuroiu) – G. Iancu 6 (64, Biceanu), D. Paraschiv 5 (21, Neguț)
Rezerve: Muțiu – Medina, Antoche, Murgia, Bărbuț, Bucuroiu, Neguț, Biceanu, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

SEPSI: Niczuly 6 – D. Ciobotariu 6, Kecskes 5 (62, Ștefan), Ninaj 5 – Oteliță 5, Alimi 5, Păun 6, Ștefănescu 5 (81, Aganovic)– C. Matei 5 (30, Kallaku), Safranko 5 (81, Debeljuh), Damașcan 5 (46, R. Varga)
Rezerve: D. Moldovan – Fl. Ștefan, D. Oroian, Bălașa, Aganovic, R. Varga, Kallaku, Rondon, Debeljuh
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica): Asistenți: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), Vodă Alexandru (Alba Iulia)// Arbitru VAR: Flueran Viorel Nicusor (Craiova); Arbitru AVAR: Popescu Adrian (Craiova)