Din Voleu

Hakim Abdallah – accidentare gravă în meciul de cupă cu Voluntari!/ Câte săptămâni va absenta atacantul lui Dinamo!

Dinamo București a învins-o pe FC Voluntari, scor 1-0, în play-off-ul Cupei României Betano și s-a calificat în grupele competiției. Golul victoriei a fost marcat de Cătălin Cîrjan, în minutul 24.

În minutul 13 al meciului, Hakim Abdallah s-a accidentat și nu a mai putut continua partida. A fost transportat la ambulanță și apoi la spital pentru investigații suplimentare. Atacantul dinamovist a acuzat dureri puternice la umărul drept.

Potrivit sport.ro, Hakim Abdallah a suferit o luxație a umărului drept și va lipsi, în cel mai bun caz, trei săptămâni. Acesta ar urma să efectueze și un RMN în cursul zilei de joi.

La flash-interviul de după partidă, Zeljko Kopic – tehnicianul lui Dinamo – a declarat că mai are nevoie de întăriri și speră ca cei din conducere să aducă jucători în perioada rămasă din mercato.

ATENȚIE!/ Perioada de transferuri pentru cluburile SuperLiga României a început pe 18 iunie și se încheie în ziua de 9 septembrie 2024! După această dată mai pot fi legitimați doar jucători liberi de contract.

”În acest moment, așteptăm să vedem care e situația lui Hakim Abdallah. Am mai avut probleme cu accidentările, trebuie să vedem concret care e treaba.

Aceasta este echipa pe care o folosesc, nu judec în termeni de cel mai bun 11. Am avut doi jucători noi față de ultima partidă. Am fost puțin obosiți, dar am hotărât să introducem o echipă puternică, deoarece am jucat contra unei echipe puternice.

Pentru mine e extrem de important că ne-am calificat în grupe. Trebuie să avem răbdare cu toți jucătorii.

Mergem să jucăm cu liderul din acest moment, mergem să jucăm fotbal și sperăm să ne întoarcem cu un rezultat bun. Da, mai avem nevoie de transferuri”, a spus Kopic.