Amical// Hermannstadt câștigă în în fața Gloriei Buzău/ Sibienii au plecat în Turcia fără brazilianul Mateus Castro/ Budescu și Grigore semnează cu Gloria

Sâmbătă, 15 iunie, pe unul dintre terenurile Complexului Sportiv „Premium Wellness” București, Gloria Buzău (nou-promovată în SuperLiga) și FC Hermannstadt, au disputat primul lor meci amical al verii.

Foto – asfcbuzau

Fotbaliștii pregătiți de Marius Măldărășanu au câștigat partida, scor 1-0, prin golul marcat de Florin Bejan în minutul 15.

La formația buzoiană a debutat și Constantin Budescu, care urmează să semneze un contract valabil pe un sezon. În aceeași situație este și Dragoș Grigore, ex-Rapid București.

FC Hermannstadt a plecat în Turcia pentru al doilea stagiu de pregătire, programat în stațiunea Bolu, în perioada 16-28 iunie. Din lotul deplasat de Măldărășanu lipsește atacantul brazilian Mateus Castro. Clubul nu a oferit detaii despre dispariția jucătorului.

Portari: Cătalin Căbuz, Vlad Muțiu, Alex Uțiu
Fundași: Ionuț Stoica, Florin Bejan, Valerică Găman, Vahid Selimovic, Tiberiu Căpușă, Kevin Ciubotaru
Mijlocași: Silviu Balaure, Cristi Neguț, Ciprian Biceanu, Dragoș Iancu, Alessandro Murgia, Antoni Ivanov, Alex Oroian, Alex Jipa, Ianis Gândilă, Ianis Mihart, Alexandru Luca
Atacanți: Daniel Paraschiv, Ianis Stoica, Cosmin Bucuroiu, Patrick Vuc (fotbalist în probe de la VFB Stuttgart II)

Foto – Budescu și Dragoș Grigore – asfcbuzau

FC Buzău (prima repriză): Alexandru Greab- Sergiu Pârvulescu, Grigore Turda, Alin Dobrosavlevici, Cosmin Gladun, Vlad Prejmerean, Tudor Călin, Dragoș Lazăr, Daniel Benzar, Denis Dumitrașcu, Raul Șteau.

Au mai intrat: Dorian Răilean – Robert Sălceanu, Diego Ferraresso, Alexandru Dandea, Rassambek Akhmatov, Andreas Mihaiu, Cristian Dumitru, Constantin Budescu, Dragoș Tescan, Bogdan Brîncoveanu.