Echipe Nationale

Amical// România vs Bulgaria 0-0/ Rezumat Video – Prestație modestă a „tricolorilor”. Dennis Man a ratat un penalty!

Naționalele României și Bulgariei au terminat la egalitate, scor 0-0, într-un meci amical disputat pe stadionul Steaua.

„Tricolorii” au avut o evoluție acceptabilă în prima repriză, însă Drăguș nu a reușit să înscrie la cea mai mare ocazie de gol a României.

La puține minute de la reluarea partidei, Dennis Man a ratat lovitura de la 11 metri obținută de Nicolae Stanciu, după ce „căpitanul” naționalei a fost faultat în preajma careului mic.

foto – captura video – arhivă – playsport

Selecționerul Edward Iordănescu a efectuat șase schimbări, dar jocul echipei nu a primit calitatea așteptată de la Florinel Coman, Ianis Hagi sau Bîrligea, pe faza ofensivă.

Lotul României pentru EURO 2024 va fi anunțat imediat după încheierea amicalului cu Liechtenstein, programat vineri, 7 iunie, ora 21.00, tot pe stadionul Steaua!

ROMÂNIA vs BULGARIA 0-0

ROMÂNIA: Niță – Rațiu, Drăgușin, Rus (69, Nedelcearu), Bancu (69, Mogoș) – R. Marin , M. Marin (61, I. Hagi), Stanciu (77, Olaru) – Man, Drăguș (61, Bîrligea), Mihăilă (61, F. Coman)

Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Sava, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Pușcaș, Hagi, Șut, Coman, Olaru, Mogoș, Grameni, Racovițan, Bîrligea
Selecționer: Edi Iordănescu

BULGARIA: Dyulgerov – Turitsov, Atanasov (90, S. Petrov), A. Petkov, H. Petrov – M. Petkov (81, Rusev,), Krastev (72, I. Iliev), Kostadinov – Despodov (71, Kirilov), Kolev (71, G. Minchev), Panayotov (81, Yusein)

Rezerve: Mitov, Vutsov – Tombak, Lyaskov, Lyaskov, Kirilov, G. Minchev, Rusev, S. Petrov, M. Minchev, I. Iliev, Yusein, Popov
Selecționer: Ilian Iliev

Arbitru: Atilla Karaoğlan / Asistenți: Ceyhun Sesigüzel și Cevdet Kömürcüoğlu (toți din Turcia) / Rezervă: Marin Barbu (Făgăraș)