Alte Sporturi

Ana Maria Bărbosu – dată jos de pe podium!/ Vezi reacția gimnastei și a Federației Române de Gimnstică!

Ana Maria Bărbosu a încheiat pe locul 3 în finala de la sol, dar a fost dată jos, pe poziția a 4-a. după contestația americancei Jordan Chiles! Sabrinei Maneca Voinea a încheiat a 5-a în finala de la sol.

Bravo, Ana! Bravo, Sabrina!

13.700 a fost punctajul reprezentantelor noastre în finala olimpică la sol! Ana și Sabrina au ocupat locurile 4 și 5, departajate de nota la execuție.

Ana a pierdut medalia de bronz pentru 0.066 puncte, în urma contestației făcute de Jordan Chiles. Americanca a primit o zecime în plus și cu 13.766 s-a clasat pe 3. Argint pentru Simone Biles-14.133, la a 11-a medalie olimpică, aur pentru Rebeca Andrade-14.166.

Felicitări fetelor, felicitari antrenorilor voștri Corina Moroșan, Camelia Voinea, Patrick Kiens, Daymon Jones și Florin Cotuțiu!

Felicitări tuturor celor implicați de-a lungul anilor în revenirea României în elita olimpică, a transmis Federația Română de Gimnastică, pe Facebook.

Foto – Ana Maria Bărbosu – COSR

Bărbosu s-a clasat, în finala de la sol, pe poziția a treia, ceea ce ar fi însemnat că România lua o medalie la acest sport după 12 ani de pauză. Astfel, pentru 66 de miimi, Bărbosu a fost retrogradată pe locul 4.

”Am fost pentru două minute pe podium. A fost decizia arbitrelor. Nu știu ce să spun, din ce cauză s-a luat decizia. Ăsta e podiumul acum, nu mai am ce să zic.

A fost un vis împlinit pentru câteva zeci de secunde, apoi arbitrele au decis altceva. Vă dați seama cum mă simt. Nimeni nu știe cât de greu este acest moent pentru mine, nimeni nu știe ce simt eu acum.

Dar și locul 4 e bun, nu mă așteptam. Dar e și mai greu să ajungi pe locul 3 și apoi să fii dat la o parte”, a spus Bărbosu, pentru TVR Sport