Fotbal Intern

Baraj – Calificare Conference League// Rezumat Video – Universitatea Craiova vs „U” Cluj 1-1 (5-4 d.l.p.)/ Universitatea Craiova câștigă la loviturile de departajare și va juca în Conference League

Published on

Universitatea Craiova a învins-o dramatic pe „U” Cluj la loviturile de departajare și s-a calificat în preliminariile Conference League. La finalul celor 120 de minute a fost 1-1, ambele goluri fiind marcate din penalty, la finalul celei de a doua reprize de prelungiri.

Lovituri de departajare: Koljic (gol – UCV)/ Bic (gol UCJ)/ Raul Silva (ratare – UCV, apără Gertmonas)/ Mitrea (gol – UCJ)/ Mekvabishvili (gol – UCV)/ Chipciu (gol – UCJ)/ Crețu (gol – UCV)/ Thalisson (gol – UCV)/Houri (gol – UCV)/ Nistor – ratare – UCJ, apără L. Popescu)/ Zajkov (gol – UCV)/ F. Ilie (ratare – UCJ, apără L. Popescu)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 120+10 – Fluier final. Se trece la executarea loviturilor de departajare!

Minutul 120+9 – GOL U Cluj – Nistor transformă penalty-ul!

Minutul 120+5 – Fază fierbinte în careul Craiovei. Arbitrul Bîrsan este chemat la monitorul VAR. Penalty pentru U Cluj!

Minutul 120 – GOL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Houri transformă penalty-ul!

Minutul 119 – Penalty pentru Universitatea Craiova. Arbitrul Marcel Bîrsan consideră că Valentin Gheorghe a jucat mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă. Protestele clujenilor nu-l impresionează pe Bîrsan.

Minutul 113 – Mitriță este schimbat cu Markovic, iar Oancea de Mitrea.

Minutul 109 – Corner obținut de Universitatea Craiova.

Minutul 105 – Este pauză. Ne pregătim de începerea reprizei a doua.

Minutul 105 – Aproape de autogol a fost și portarul Craiovei la șutul lui Chipciu.

Minutul 102 – Nistor șutează și L. Popescu reține.

Minutul 100 – Șutul lui Nistor este deviat în corner, însă clujenii nu obțin nimic din executarea acestuia.

Minutul 90 – A început prima repriză de prelungiri.

Minutul 90+5 – Final de meci! Urmează prelungirile.

Minutul 90+3 – Corner pentru echipa clujeană. Doukoure șutează puternic și L. Popescu reține în doi timpi.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 5 minute!

Minutul 86 – Simion îi pasează lui Vali Gheorghe și acesta trimite peste poarta gazdelor. Imensă ratarea clujenilor

Minutul 84 – Doukoure îl înlocuiește pe Anselmo.

Minutul 80 – IN-CRE-DI-BIL! Ștefan Bana ratează din 6 metri cu poarta goală!!!

Minutul 77 – Două modificări și în echipa clujeană, ambele pentru întărirea flancului drept. Vezi caseta tehnică.

Minutul 74 – Andrei Ivan părăsește terenul accidentat și Houri îi ia locul.

Minutul 69 – Gertmonas intervine salvator în fața lui Raul Silva. Ocazie mare a gazdelor!

Minutul 67 – Atac prelungit al clujenilor finalizat de Bic, însă L. Popescu respinge în corner.

Minutul 60 – Dublă ocazie a Universității Cluj, prin Oancea și Silaghi.

Minutul 58 – Koljic trimite dintr-un metru în bară, apoi Gertmonas și Chipciu reușesc să-l blocheze.

Minutul 57 – Mateiu este schimbat cu Koljic. Oancea a fost aproape de un caraghios autogol.

Minutul 47 – Oancea și Thalisson gafează și gazdele execută primul corner din partea secundă.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Schimbare la Universitatea Craiova. Danciu a fost schimbat cu Bana.

Minutul 45+1 – Prima repriză se încheie cu cartonașul galben primit de Bancu pentru proteste.

Minutul 45 – Anselmo scapă spre poarta gazdelor, însă finalizarea lasă de dorit.

Minutul 43 – Mingea șutată de Chipciu trece la trei palme de poarta Craiovei.

Minutul 32 – Mitriță îl obligă pe Masoero să repingă în corner.

Minutul 29 – Este rândul gazdelor să-și treacă în cont o ocazie de gol, prin Crețu. Gertmonas a reușit să intervină la timp în fața acestuia.

Minutul 25 – În urma unui corner, Anselmo trimite cu capul și L. Popescu respinge în față. Imensă ocazia Universității Cluj!

Minutul 23 – Ocazie mare echipei clujene. Finlandezul Soiri a respins in-extremis.

Minutul 21 – Mitriță îl faultează din spate pe Roger și este „gratulat” cu cartonașul galben.

Minutul 19 – Oltenii au executat a doua lovitură de la colțul terenului.

Minutul 17 – Marcel Bîrsan își face simțită prezența în joc și îi acordă lui Masoero cartonașul galben, cu ușurință.

Minutul 9 – Gertmonas deviază în corner șutul lui Crețu. Universitatea Craiova beneficiază de primul corner.

Minutul 4 – Chipciu driblează în interiorul careului advers și își încheie acțiunea printr-un șut, dar Mekvabishvili se interpune pe traiectoria balonului.

Minutul 1 – A început partida.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Soiri (96, Ndong), Zajkov, Raul Silva, Bancu – A. Crețu, Mateiu 57, Koljic), Mekvabishvili – Danciu (46, Bana), A. Ivan (74, Houri), Mitriță (113, Markovic)

Rezerve: D. Lazar, Ndong, Badelj, Houri, D. Badbu, Bana, Blesa, Koljic, Markovic
Antrenor: Costel Gâlcă

„U” Cluj (4-3-1-2): Gertmonas – Oancea (113, Mitrea), Thalisson, Masoero, Chipciu – Silaghi (77, V. Gheorghe), Simion, Bic – Nistor, Anselmo, Roger (77, Chinteș, 120+2 F. Ilie)

Rezerve: Gorcea, Mitrea, A. Suciu, Chinteș, Techeres, Grobry, Bota, V. Gheorghe, F. Ilie
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Marcel Bîrsan (București)/ A1.: Radu Ghinguleac (București), A2.: Valentin Avram (București)/ Arbitru VAR: Cătălin Popa; Arbitru AVAR: Iulian Dima (București)