Alte Sporturi

CE Volei Masculin// România s-a oprit în sferturile de finală// Franța – România 3-0 (25-23. 25-14, 27-25)

Franța, campioana olimpică en-titre, nu a mai făcut greșeala din jocul disputat în Grupa D, câștigat de „tricolori” cu 3-1, și a tratat sfertul de finală cu maximă seriozitate.

Primul set a fost echilibrat până la punctul 38. La scorul de 20-18 pentru România, tehnicianul Franței a solicitat time-out. Acesta a fost momentul cheie al primului set. Indicațiile sale date în italiană au fost pricepute, iar campionii olimpici au reușit să puncteze de patru ori consecutiv. Voleibaliștii români au acuzat șocul și adversarii s-au impus cu 25-23.

Setul doi le-a aparținut francezilor „da capo al fine”. Scorul ne scutește de comentarii suplimentare.

Voleibaliștii români au abordat setul trei cu dezinvoltură și au condus cu 5-0, 8-4, 14-11, 18-13, 20-15, 22-17 si 22-18.

Ce a urmat este greu de înțeles. Franța căștigă setul cu 27 la 25 (!!!) și se califică în semifinalele Campionatului European.