Champions League

Champions League// Rezultate, Etapa 1 – Grupe// Șapte goluri pe „Allianz Arena”, Real dărâmă „Zidul Berlinului” în prelungiri, iar Salzburg câștigă la Lisabona

Surpriza acestei seri de Champions League s-a consemnat la Lisabona, în grupa D, unde RB Salzburg a învins Benfica, scor 2-0. Lusitanii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 13, Antonio Silva fiind eliminat pentru henț.

FC Copenhaga a condus Galatasaray cu 2-0, la Istanbul, până în minutul 85. Turcii au marcat două goluri în doar două minute – Copenhaga avea un jucător eliminat din minutul 73 – și meciul s-a încheiat la egalitate.

Real Madrid s-a chinuit să spargă „Zidul Berlinului” timp de 93 de minute. Jude Bellingham (foto) a marcat în minutul 90+4.

Arsenal Londra s-a impus cu 4-0 în fața lui PSV Eindhoven, londonezii reușind să înscrie trei goluri în prima repriză.

Lautaro Martinez a marcat pentru Inter spre finalul jocului cu Real Sociedad, gazdele deschizând scorul în minutul 4. S-a terminat 1-1.

Același scor s-a înregistrat și la Seviila vs Lens, rezultat stabilit în primele 45 de minute.

Napoli a câștigat în Portugalia, cu Braga, 2-1, prin autogolul lui Niakate din minutul 87.

Rezultate înregistrate, Etapa 1, miercuri, 20 septembrie:

Grupa A

Galatasaray – FC Copenhaga 2-2 (0-1)// Au marcat: Boey (86), Tete (88) – Elyounoussi (35), Govalves (58)

Bayern – Manchester Utd. 4-3 (2-0)// Au marcat: Sane (28), Gnabry (32), Kane (53-11metri), Tel (90+2) – Hojlund (49), Casemiro (88, 90+5)

Grupa B

Arsenal – PSV 4-0 (3-0)// Au marcat: Saka (8), Trossard (20), G. Jesus (38), Odegaard (70)

Sevilla – Lens 1-1 (1-1)// Au marcat: Ocampos (9) – Fulgini (24)

Grupa C

Braga – Napoli 1-2 (0-1)// Au marcat: Bruma (84) – Di Lorenzo (45+1), Niakate (88-autogol)

Real Madrid – Union Berlin 1-0 (0-0)// A marcat : Bellingham (90+4)

Grupa D

Benfica – Salzburg 0-2 (0-1)// Au marcat: Simic (15-11metri), Gloukh (51)

Real Sociedad – Inter 1-1 (1-1)// Au marcat: Mendez (4) – L. Martinez (87)

Rezultate înregistrate, Etapa 1, marți, 19 septembrie:

Grupa F

AC Milan – Newcastle 0-0

PSG – Dortmund 2-0 (0-0)// Au marcat: Mbappe (49-11m), Hakimi (58)

Grupa G

Young Boys – RB Leipzig 1-3 (1-1)// Au marcat: Elia (33) – Simakan (3), Schlager (73), Sesko (90+2)

Manchester City – Steaua Roșie Belgrad 3-1 (0-1)// Au marcat: Alvarez (47, 60), Rodri (73) – Bukari (45)

Grupa H

Barcelona – Antwerp 5-0 (3-0)// Au marcat: Joao Felix (11,66), Lewandovski (19), Bettaile (22 – autogol), Gavi (54)

Șahtior – FC Porto 1-3 (1-3)// Au marcat: Kelsy (13) – Galeno (8, 15), Taremi (29)// Partida s-a jucat la Hamburg.