Conference League

Conference League, Play-off// Farul și Sepsi au părăsit competiția// Fotbalul românesc a ajuns de râsul Europei!

HJK Helsinki a căștigat la două goluri diferență partida retur cu Farul Constanța, prin „dubla” lui Radulovic (8, 70), și s-a caificat în grupele Conference League. În tur, constănțenii au câștigat cu 2-1.

foto// farulconstanta.com

În Norvegia, Sepsi Sf. Gheorghe a trimis partida în prelungiri cu Bodo/Glimt, după ce gazdele, într-un interval de cinci minute, au marcat de două ori, grație lui Sorli (24) și Pellegrino (29).

Spre finalul primei reprize Sepsi a redus din handicap, prin reușita lui Alimi, iar la un minut de la reluarea actului secund a marcat pentru 2-2. A marcat maghiarul Roland Varga.

Partida a intrat în prelungiri, însă gazdele au preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj. În min 100, Păun a comis henț în suprafața de pedeapsă si Pellegrino a transformat penaly-ul.

S-a terminat 3-2 pentru Bodo/Glimt.