Din Voleu

Costel Gâlcă era ferm convins că o va bate pe Dinamo

Universitatea Craiova, liderul Superligii, a părăsit arena „Arcul de Triumf” învinsă de Dinamo, scor 1-2, în cadrul etapei a 7-a a SuperLigii. Echipa olteană a terminat partida cu doi oameni în plus pe teren!

La flash-interviu, Costel Gâlcă s-a arătat mâhnit de lipsa de atitudine și agresivitate a jucătorilor săi. Tehnicianul Craiovei a spus că se aștepta să câștige meciul cu Dinamo..

„O echipă care joacă mult pe contraatac, cred că și începutul meciului a fost decisiv pentru prima repriză, cel puțin. Am primit gol imediat după ce startul jocului. Nici mingea nu a fost trimisă unde trebuie, am făcut pressing, apoi ne-au prins descoperiți, a avut timp atacantul să se întoarcă și am primit golul.

Al doilea gol, tot după o deviere a noastră, a lui Maldonado. N-am reușit în repriza a doua să fim puțin mai limpezi la minte, să putem să găsim spațiile necesare, să venim cu multe centrări. Am mai avut și acea bară în prima repriză, a lui Mitriță. Mă așteptam să câștigăm și e o lovitură grea pentru noi.

Foto – Costel Gâlcă – playsport.ro/ arhivă – captură video

Bineînțeles, când începi cu accidentări (n.r.- ale lui Paradela și Anzor), normal că-ți încurcă tot, îți dă planul peste cap, dar nu e o scuză. Trebuia să câștigăm, să fim mai clari. Am vrut să venim cu mai mulți jucători de atac, să creăm mai multe acțiuni și să le finalizăm mult mai bine.

Muncă multă la antrenamente și mai multă atitudine. Să fim mai organizați și mai pragmatici, astăzi n-am fost. Suntem în etapa a șaptea, îmi doream să plecăm cu o victorie de aici, dar n-a fost să fie. Terenul a fost moale, e normal să fie mai complicat, dar nu e o scuză”, a afirmat Costel Gâlcă.

De citit și:

Raul Opruț nu a ratat ocazia de a-l „mușca” ușor pe „băiatul ală japonez”!/ Oshima a spus despre dinamoviști că sunt „pisici”

SuperLiga – Runda a 7-a// Dinamo vs Universitatea Craiova 2-1/ Rezumat Video/ Victorie eroică obținută de „câinii” lui Kopic!