Cupa Romaniei Betano 2023/2024

Cupa României Betano 2023-2024// LIVE// Runda 1 – Grupa C// Dinamo – FC U 1948 Craiova 1-1 (1-0)// „Câinii roșii” nu înving nici în Cupă

Dinamo pune capăt seriei de trei înfrângeri în Superligă printr-un rezultat de egalitate în prima etapă din Cupa României Betano.

Jucătorii lui Ovidiu Burcă au obținut prea puțin față de fotbalul practicat timp de 60 de minute, prima repriză fiind cea mai consistentă din ultimele 10 partide oficiale.

Doar ghinionul, de nimeni priceput a-l antrena, și Gurău au blocat-o pe Dinamo să încheie prima repriză într-un avantaj de 2 sau 3 goluri.

FC U 1948 Craiova s-a prezentat la acest joc plictistă și lentă, iar penalty-ul obținut de Bahassa, transformat tot de el, este rodul naivității defensivei bucureștene, cu Giafer purtător de steag și Iglesias toboșar.

La partida desfășurată pe Arena Națională au asistat 4.061 de spectatori.

Final de meci.

Dinamo ratează două bune ocazii prin Amzăr și Neluț Roșu.

Minutul 66 – GOOOLL FC U 1948 Craiova – Bahassa transformă penalty-ul obținut tot de el!

Minutul 65 – Penalty pe FC U 1948 Craiova! Bahassa a fost faultat de Iglesias.

Dinamo recurge la schimbări. Au intrat Ghezali, Neluț Roșu și Cristi Costin, au părăsit terenul Gregorio, Larrucea și De Moura.

Minutul 46 – Continuă „dialogul” dintre Abdallah și Gurău. Dinamovistul șutează de la mare distanță, aproximativ 40 de metri, și portarul Craiovei respinge cu dificultate peste poartă.

Partida a fost reluată.

Final de primă repriză.

Minutul 34 – Gurău îl faultează pe Abdallah în afara careului și arbitrul H. Feșnic îi arată cartonașul roșu. Norocul portarului oltean este că Abdallah se afla în poziție de offside și eliminarea este anulată.

Minutul 32 – Abdallah nu reușește să-l învingă pe Gurău.

Minutul 18 – GOOOOLL DINAMO – Amzăr deschide scorul cu un șut la colțul  lung.

foto// facebook – DinamoBucurestiOfficial

Minutul 16 – Abdallah șutează în transversălă.

Echipele de start:

DINAMO: Golubovic – Giafer, Patriche (cpt.), R. Grigore – Moura, Larrucea, I. Roșu, Iglesias, Amzăr – Gregorio, Abdallah
Rezerve: Dujmovic – Lucas Alves, Politic, V. Borcea, Bordușanu, Al. Irimia, N. Roșu, Cr. Costin, Ghezali
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, Mascarenhas – R. Negru, Buta, Albu (cpt.), Van Durmen – Chițu, Blănuță
Rezerve: Mogoșanu – Vl. Achim, Ibrahim, Blidar, Vl. Pop, Baeten, Diamantis, Bahassa, Asamoah
ANTRENOR: Paul Răducan

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)