Cupa Romaniei Betano 2023/2024

Cupa României Betano 2023-2024// Runda 1 – Grupa A// Corvinul – Chindia 2-0 (1-0)// Hunedorenii au marcat câte un gol de repriză

Corvinul se impune în fața Chindiei în urma unui joc pe care l-a controlat în marea majoritate a timpului, hunedorenii înscriind cîte un gol în fiecare repriză. Oaspeții au evoluat mai bine de 30 de minute în inferoritate numerică, portarul I. Popescu fiind eliminat pentru cele două  cartonșe galbene luate în doar trei minute.

Minutul 59 – GOOOOLL CORVINUL – Neacșa înscrie din lovitură de la 11 metri. Portarul Chindiei a primit cartonașul galben la faza care dus la dictarea penalty-ului. Acesta a protestat după transformarea penalty-ului și a fost eliminat!

foto// facebook – fccorvinul1921

Minutul 4 – GOOOOLL CORVINUL – M. Coman deschide scorul.

Corvinul: Lefter – Fl. Iacob, Andr. Manolache, Lică, Velisar – Al. Neacșa (cpt.), Hrezdac, Bradu, Nic. Pîrvulescu (Lupu 30′), M. Coman, Seb. Ion
Rezerve: D. Roman – D. Pop, Pocioian, T. Mitran, Antonov, M. Chindriș, Ad. Nicolae, Hergheligiu
Antrenor: Florin Maxim

Chindia: Ius. Popescu (cpt.) – L. Manolache, Gîț, Rutjens, Ad. Ioniță, Golofca, Matiș, Bogaciuc, Max, Cojocaru, Al. Militaru, Zivkovic
Rezerve: Brînzea – Anișorac, Oct. Ursu, Tache, Ius. Cristea, I. Albu, S. Nicolae, Pătulea, R. Mihai
Antrenor: Vasile Miriuță

Grupa ASepsi OSK, ACS Petrolul 52, Chindia Târgoviște, Hermannstadt, Corvinul Hunedoara, Progresul Pecica

• Etapa 1: Progresul Pecica – ACS Petrolul 52, Hermannstadt – Sepsi OSK, Corvinul Hunedoara – Chindia Târgoviște
  • Etapa 2: Chindia Târgoviște – ACS Petrolul 52, Corvinul Hunedoara – Sepsi OSK, Progresul Pecica – Hermannstadt
  • Etapa 3: ACS Petrolul 52 – Sepsi OSK, Chindia Târgoviște – Hermannstadt, Progresul Pecica – Corvinul Hunedoara

Următoarele două etape sunt programate pe 1 noiembrie, respectiv 6 decembrie 2023.

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu.

De asemenea, în semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.