Cupa Romaniei Betano 2023/2024

Cupa României Betano 2023-2024// Runda 1 – Grupa B// LIVE// FC Botoșani – Rapid 1-3 (0-2)// Rapid câștigă la același scor ca și „U” Cluj și CFR// Egalitate perfectă în Grupa B!

Universitatea Cluj, CFR și Rapid au câștigat partidele disputate în deplasare la același scor: 3-1. Avem egalitate perfectă în grupă, iar în caz de egalitate de puncte, primul criteriu de departajare pentru accederea în faza superioară a competiției este golaverajul.

Etapa viitoare, 1 noiembrie, Rapid va juca în Ghencea, cu CSA Steaua, iar la Cluj-Napoca, pe Cluj Arena, se va disputa Universitatea – CFR.

Final de meci.

Minutul 81 – GOOOOLL FC BOTOȘANI – Casap trimite mingea în vinclul porții rapidiste dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, lateral dreapta.

Minutul 53 – GOOOOLL RAPID – Ocaziile se razbună. Rapid inițiază un semi-contraatac și Pănoiu înscrie cu un șut violent din interiorul careului de 16 metri.

Minutul 52 – Dublă ocazie pentru FC Botoșani.

Minutul 46 – S-a reluat partida.

Este pauză.

FC Botoșani încheie prima repriză în atac și irosește trei mari oportunități de a reduce din handicap. Ilicic a trimis cu capul mingea în transversală, Friday a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală, iar Benzar a șutat dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 27 de metri și Drăghia a respins în lateral.

Minutul 20 – GOOOOLL RAPID – Iacob înscrie dintr-o lovitură de la aproximativ 18 metri, cu stângul, la vinclul porții botoșănene.

Minutul 17 – GOOOOLL RAPID – I. Cristea înscrie cu capul de la aproximativ 9 metri.

foto// voceabotosani.ro

Echipele de start:

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Ilicic, Șeroni, Mutombo – Friday, E. Florescu, Dican, Pinson – N’Goma, Drole
Rezerve: Ureche, Pero, G. David, Țigănașu, Casap, Cioiu, Mouaddib, Cărăușu,
Antrenor: Dan Alexa

Rapid: Drăghia – Onea, I. Cristea, Iacob, Borza – Kait, Al. Albu – Pănoiu, Cîrjan, Papeau – Rrahmani
Rezerve: Moldovan, Săpunaru, Emmers, El Sawy, Petrila, Al. Stan, Borja Valle, Ioniță, Funsho
Antrenor: Cristiano Bergodi

Grupa B: FC Rapid 1923, CFR Cluj, Universitatea Cluj, FC Botoșani, CSA Steaua, CSM Alexandria

• Etapa 1: CSM Alexandria – CFR Cluj, FC Botoșani – FC Rapid 1923, CSA Steaua – Universitatea Cluj
  • Etapa 2: Universitatea Cluj – CFR Cluj, CSA Steaua – FC Rapid 1923, CSM Alexandria – FC Botoșani
  • Etapa 3: FC Rapid 1923 – CFR Cluj, FC Botoșani – Universitatea Cluj, CSM Alexandria – CSA Steaua

Următoarele două etape sunt programate pe 1 noiembrie, respectiv 6 decembrie 2023.

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu.

De asemenea, în semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.