Connect with us

Cupa Romaniei Betano 2023/2024

Cupa României Betano 2023-2024// Runda 1 – Grupa B// CSM Alexandria – CFR 1-3 (1-2)// Succes facil obținut de „feroviarii” clujeni

Hențul comis de Mogoș în suprafața de pedeapsă și penalty-ul transformat în gol de M. Stancu le-a creat jucătorilor teleormăneni iluzia că pot produce marea surpriză a primei etape de Cupă. Muhar i-a liniștit spre finalul primei reprize, iar Camora, prin golul marcat în debutul celui de-al doilea mitan, le-a spulberat definitiv visul.

Diferența dintre echipele de Liga 2 și cele din Superligă este mai mare decât în sezonul trecut!

Minutul 46 – GOOOOLL CFR – Înscrie Camora, care împinge mingea în poartă din 6 metri.

Minutul 42 – GOOOOLL CFR – Muhar prinde un șut de excepție, din interiorul careului de 16 metri,  și trimite balonul la colțul lung. CFR preia din nou conducerea.

Minutul 34 – GOOOOLL ALEXANDRIA – Mihai Stancu transformă penalty-ul.

Minutul 33 – Vasile Mogoș comite henț în carei și Alexandria beneficiază de lovitură de la 11 metri.

Minutul 2 – GOOOOLL CFR – Alin Fică deschide scourul cu un șut din unghi, la colțul lung, în urma unei acțiuni personale.

Echipele de start:

CSM Alexandria: Brânză – Ciobanu, Cană, Perju, Georgescu – Stancu, Mogoș – Iakabfi, Crețu, Dodoi – Neagu
Rezerve: Cristică, Voicu, Nedelea, Jerdea, Horșia, Gîdea, Simon, Nicola, Baican
Antrenor: Mihai Nițescu

Echipa de start CFR Cluj: Hindrich – Mogoș, Rion, Kresic, Morgan – Filip, Muhar, Fică – Krasniqi, Betancor, Juricic
Rezerve: Sava, Bălgrădean, Camora, Nortey, Lucaci, Deac, Otele, Bîrligea, Mihai
Antrenor: Andrea Mandorlini

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Ilicic, Șeroni, Mutombo – Friday, E. Florescu, Dican, Pinson – N’Goma, Drole
Rezerve: Ureche, Pero, G. David, Țigănașu, Casap, Cioiu, Mouaddib, Cărăușu,
Antrenor: Dan Alexa

Rapid: Drăghia – Onea, I. Cristea, Iacob, Borza – Kait, Al. Albu – Pănoiu, Cîrjan, Papeau – Rrahmani
Rezerve: Moldovan, Săpunaru, Emmers, El Sawy, Petrila, Al. Stan, Borja Valle, Ioniță, Funsho
Antrenor: Cristiano Bergodi

Grupa B: FC Rapid 1923, CFR Cluj, Universitatea Cluj, FC Botoșani, CSA Steaua, CSM Alexandria

• Etapa 1: CSM Alexandria – CFR Cluj, FC Botoșani – FC Rapid 1923, CSA Steaua – Universitatea Cluj
  • Etapa 2: Universitatea Cluj – CFR Cluj, CSA Steaua – FC Rapid 1923, CSM Alexandria – FC Botoșani
  • Etapa 3: FC Rapid 1923 – CFR Cluj, FC Botoșani – Universitatea Cluj, CSM Alexandria – CSA Steaua

Următoarele două etape sunt programate pe 1 noiembrie, respectiv 6 decembrie 2023.

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu.

De asemenea, în semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.