Cupa Romaniei Betano 2023/2024

Cupa României Betano 2023-2024// Runda 1 – Grupa D// CS Tunari – Universitatea Craiova 1-1 (1-0)// Oltenii au fost la 4 minute de o mare rușine

Universitatea Craiova își continuă marșul dezamăgitor și în grupele Cupei, obținând cu mari emoții un rezultat de egalitate pe terenul penultimei clasate din Liga 2. Jocul Craiovei a fost vizibil incomodat de starea proastă a suprafeței de joc, un amestec de pământ tare cu iarbă.

foto// captură video Digi Sport

Minutul 90 – GOOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Roguljic execută o liberă de la 18 metri, mingea este deviată de zid și intră în poartă. Ilfovenii protestează, arătându-i arbitrului că Markovic a influențat faza prin poziția de offside în care se afla, însă golul Craiovei este validat.

Minutul 46 – GOOOOLL CS TUNARI – Gazdele deschid în primul minut al reprizei a doua. Mitrică a profitat de gafa lui Badelj și după un sprint cu mingea la picior a înscris cu un șut plasat.

CS Tunari Moroz – Barfă, Ad. Stoian, M. Leca, Al. Sima – Florică, Al. Despa, Licsandru, Sin – P. Mitrică, Al. Stoian
Rezerve: Petrișor – Feraru, Al. Gheorghe, M. Geantă, L. Mitrică, Mihăescu, Dr. Gheorghe, Ivanovski, V. Constantin
Antrenor: Florin Stîngă

CS Universitatea Craiova: Lazar – Borța, J. Mendy, Badelj, Basilio Ndong – Kurtic, Houri – Căpățînă, Roguljic, Ișfan – Trică
Rezerve: Popescu – Raul Silva, Vlădoiu, Al. Crețu, Sala, Mateiu, Baiaram, Koljic, Markovic
Antrenor: Dragoș Bon

Arbitru: George Roman; A1: Nicușor Marin; A2: Ioan Daniel Humita

Grupa DFarul Constanța, Universitatea Craiova, UTA Arad, FC Voluntari, Gloria Buzău, CS Tunari

• Etapa 1: CS Tunari – Universitatea Craiova, FC Voluntari – Farul Constanța, Gloria Buzău – UTA Arad
  • Etapa 2: UTA Arad – Universitatea Craiova, Gloria Buzău – Farul Constanța, CS Tunari – FC Voluntari
  • Etapa 3: Universitatea Craiova – Farul Constanța, UTA Arad – FC Voluntari, CS Tunari – Gloria Buzău

Următoarele două etape sunt programate pe 1 noiembrie, respectiv 6 decembrie 2023.

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu.

De asemenea, în semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.