Cupa Romaniei Betano 2023/2024

Cupa României Betano// VIDEO GOLURI – „U” Cluj câștigă la Botoșani, Grupa B și accede în „sferturi”

Universitatea Cluj  s-a impus categoric pe terenul FC Botoșani, scor 4-0, prin golurile marcate de Ianis Stoica (5, 60), Elvis Manu (35 – 11 metri) și Marco Fossati (78), și a terminat pe primul loc în Grupa B.

Formația universitar clujeană a obținut 7 puncte, din 9 posibile, și va evolua pe teren propriu în sferturi cu Petrolul, Corvinul sau FC Hermannstadt. Partidele diin grupa A se dispută mâine, ora 17.00.

CFR a terminat la egalitate cu Rapid, scor 0-0, pe Superbet Arena, și s-a calificat în faza superioară a competiției.

GRUPA B – REZULTATE RUNDA 3-a:

FC BOTOȘANI – „U” CLUJ 0-4 (0-2)

Minutul 78 – GOOOOLL UNIVERSITATEA – Marco Fossati înscrie primul gol în tricoul „alb-negru”, cu un șut de la 17 metri.

La Universitatea, în partea secundă a partidei, au intrat și Doukoure, Chipciu, Daniel Popa, Nistor și Mitrea.

Minutul 60 – GOOOOLL „U” CLUJ – Ianis Stoica înscrie al doila gol în acest meci și Universitatea accede în sferturile de finală de pe locul 1 în Grupa B!

Minutul 45+1 – Ianis Stoica trimite cu capul pe lîngă poartă din 2 metri, mingea fiind deviată ințial de Pițian. Mare ocazie pentru formația clujeană.

Minutul 45 – Vătăjelu trimite pe lângă poartă, la colțul scurt, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

Minutul 35 – GOOOOLL UNIVERSITATEA – Elvis Manu transformă lovitura de la 11 metri!

Minutul 34 – Penalty pentru Universitatea Cluj dictat din camera VAR. Ințial, arbitrul Robert Avram a dictat fault în atac, însă arbitrul Iulian Călin i-a solicitat să revadă faza la monitoul VAR.

Minutul 31 – Corner pentru formația clujeană.

Minutul 20 – Gazdele și-au creat două faze la poarta Universității și au beneficiat de o livură de la colțul terenului.

Minutul 5 – GOOOOLL „U” CLUJ – Ianis Stoica deschide scorul! Simion a centrat în fața porții și atacantul Universității a înscris din 5 metri.

Ioan Ovidiu Sabău i-a lăsat pe bancă pe Iliev, Chipciu, Nistor, Mitrea, Daniel Popa, Doukoure.

Echipele de start:

FC Botoșani: Ureche – Petro, Sadiku, Șeroni, Casap – Creț, Dragu, Olinga – Tweh, Cioiu, Dragomir
Rezerve: Ciobanu, David, Jaly, Dican, Pinson, Pius, Adams, Cărăușu, Drole
Antrenor: Mihai Ciobanu

U Cluj: Gorcea – Peteleu, Masoero, Pițian, Vătăjelu – Simion, Fossati – V.Gheorghe, Silaghi, I.Stoica – Manu
Rezerve: Iliev, Miron, Mitrea, Doukoure, Chipciu, Ilie, Nistor, Popa, Popadiuc
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

RAPID – CFR Cluj 0-0

Minutul 20 – Este 0-0. Nu s-a marcat. Rapid beneficiază de o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 28 – Ocazie pentru Rapid.

Minutul 40 – Pe Giulești Superbet nu s-a înscris!

Minutul 45 – S-a fluierat finalul primei reprize.

Minutul 60 – Cele două formații se află la egalitate.

Minutul 75 – Este 0-0!

Fluier final. CFR s-a calificat în sferturile competiției.

Rapid: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Kait, Oaidă, Funsho – Borja Valle, Soni, Papeau
Rezerve: Drăghia, Dr.Grigore, Onea, Albu, Ioniță, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Tsoumou
Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Kresic, M.Ilie, Camora – Tachisidis, Muhar, Avounou – Deac, Bîrligea, Krasniqi
Rezerve: Hindrich, Juricic, Muhar, R. Filip, L.Mihai, Guigui, Cvek, Boben, Fică
Antrenor:Andrea Mandorlini

Arbitru: Barbu Marian (Braşov), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Slabu Stelian (Braşov), VAR: Petrescu Radu (Bucureşti), AVAR: Artene Ovidiu (Vaslui)

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

CSM ALEXANDRIA – CSA STEAUA 1-3 (0-0)

Minutul 40 – Prima repriză se îndreaptă spre un rezultat de egalitate.

Minute 45 – Este pauză.

Minutul 47 – CSA Steaua a deschis scorul! A marcat Maftei.

Minutul 59 – Bucureștenii își majorează avantajul. Chunchukov a înscris pentru 0-2!

Minutul 86 – Chunchuckov semnează „dubla”.

Minutul 88 – Gazdele reduc din handicap. Este 1-3. A marcat Simon.

Minutul 90 – Alexandria înscrie pentru 2-3, prin același Simon.