Cupa Romaniei 2024/2025

Cupa României – Play-off// Care sunt cele 16 echipe calificate în grupele Cupei României Betano!/ În faza grupelor vor intra și ultimele echipe rămase din SuperLiga!

Published on

Play-off-ul Cupei României, ediția 2024-2025, început marți, 27 august, a programat astăzi ultimele patru meciuri din totalul de 16.

UPDATE – Care sunt cele 16 echipe calificate în grupele Cupei României Betano:

FCSB, CFR Cluj, Universitatea Craiova, Sepsi OSK, Farul Constanța, Rapid bucurești, UTA, Oțelul Galați – calificate direct

ACSM Reșița (Liga 2), SCM Râmnicu Vâlcea (Liga 3), Sănătatea Cluj (Liga 3) și Petrolul Ploiești (SuperLiga) – calificate în urma partidelor jucate marți, 27 august.

FC Botoșani (SuperLiga), Poli Iași (SuperLiga), FC Hermannstadt (SuperLiga), Dinamo București (SuperLiga), Ceahlăul Piatra Neamț (Liga 2) Unirea Ungheni (Liga 2), Agricola Borcea (Liga 3), Unirea Alba Iulia (Liga 3) – calificate în urma partidelor jucate miercuri, 28 august.

Metalul Buzău (Liga 2), FK Csikszereda (Liga 2), CFC Argeș (Liga 2), CS Afumați – calificate în urma partidelor jucate joi, 29 august.

Celor 16 echipe li se vor adăuga echipele participante în ediția trecută a play-off -ului Superligii și ocupantele locurilor 7 și 8 din play-out:

FCSB, CFR Cluj, Universitatea Craiova, Farul Constanța, Sepsi OSK, Rapid București, UTA, Oțelul Galați – calificate direct

Au părăsit competița: FC Bihor (Liga 2), Minaur Baia Mare (Liga 3), AFC Câmpulung Muscel (Liga 2) și CSC Dumbrăvița (Liga 2). FCU Craiova (Liga 2), CSM Slatina (Liga 2), CSM Alexandria (Liga 3), CSM Focșani (Liga 2), Concordia Chiajna (Liga 2), CSM Pașcani (Liga 4), SC Popești-Leordeni (Liga 3), FC Voluntari (Liga 2). Universitatea Cluj (SuperLiga), Unirea Slobozia (SuperLiga), Corvinul Hunedoara (Liga 2), FC Buzău (SuperLiga)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 120 – CS Afumați s-a impus în urma loviturilor de departajare!

Minutul 118 – CS Afumați restabilește egalitatea. Gazdele au marcat din penalty!

Minutul 93 – FC Buzău a deschis scorul în partida cu CS Afumați. A marcat D. Benzar.

Minutul 90 – Partida CS Afumați vs FC Buzău a intrat în prelungiri!

Minutul 90 – S-au încheiat partidele de la Mioveni și Miercurea Ciuc. Corvinul Hunedoara – deținătoarea trofeului – a fost eliminată de CFC Argeș!

Minutul 86 – FK Csikszereda deschide scorul în meciul cu Unirea Slobozia!

Minutul 90+8 – Surpriză de proporții la Buzău, unde Metalul (Liga 2) a învins-o pe Universitatea Cluj, scor 1-0, prin golul marcat de M. Constantinescu (62), și a eliminat-o din competiție!

Minutul 63 – CS Afumați vs FC Buzău 0-0/ CFC Argeș vs Corvinul 2-0/ FK Csikszereda vs Unirea Slobozia 0-0

Minutul 46 – Au fost reluate partidele de la Miercurea Ciuc, Afumați și Mioveni. La Buzău, în minutul 75, Metalul o conduce pe Universitatea Cluj, scor 1-0!

Minutul 62 – Metalul Buzău deschide scorul în meciul cu „U” Cluj. M. Constantinescu, intrat pe teren în minutul 60, a marcat două minute mai târziu!

Minutul 45 – Pauză în partidele de la Miercurea Ciuc și Afumați, în care nu s-a marcat.

Minutul 45+1 – CFC Argeș înscrie pentru 2-0, prin Buhăcianu!

Minutul 46 – A fost reluată partida de la Buzău, între Metalul și U Cluj. Nu s-a marcat în primele 45 de minute.

Minutul 25 – CFC Argeș vs Corvinul 1-0/ FK Csikszereda vs Unirea Slobozia 0-0/ CS Afumați vs FC Buzău 0-0

Minutul 45 – Pauză la Buzău, în partida Metalul (Liga 2) și Universitatea Cluj (SuperLiga), scor 0-0.

Minutul 4 – Mihai Roman a marcat pentru echipa piteșteană, cu un lob de la aproximativ 30 de metri. Gol de autor!

Minutul 4 – Deschidere rapidă de scor la Mioveni! Este 1-0 pentru CFC Argeș în disputa cu Corvinul Hunedoara!

Minutul 1 – Au început și celelalte trei partide!

Minutul 30 – Metalul Buzău și Universitatea Cluj se află la egalitate, scor 0-0.

Minutul 1 – A început partida de la Buzău. Suprafața de joc este sintetică!

METALUL BUZĂU vs „U” CLUJ 1-0 (0-0)/ A marcat: M. Constantinescu (62)

Metalul Buzău: G. Micle – Alb. Olaru, M. Manea (82, Perju), Panaite, R. Radu – Opaiț, Tudorică, Borțoneanu, A. Manea (60, M. Constantinescu) – A. Moldovan  (82, Petra), V. Robu

Rezerve: I. Dinu – E. Rusu, Perju, D. Mihai, M. Constantinescu, Petra, D.. Lazăr, D. Stan, I. Croitoru
Antrenor: Valentin Stan

Universitatea Cluj: Gorcea – D. Oancea (72, Boboc), van der Werff, Mitrea, Daniel Lasure – R. Silaghi (72, Rață), G. Simion, D. Codrea, M. Moraru (53, Bota) – Tchassem, Berto (53, Șfaiț, 72, Blănuță)

Rezerve: D. Moldovan – R. Boboc, Andr. Ștefan, Rață, Bota, Șfaiț, Blănuță
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

CS AFUMAȚI vs FC BUZĂU 0-0, 1-1, 5-3 la lovituri de departajare!

CS Afumați: Chioveanu – Al. Păun, A. Lazăr, Cip. Stanciu, Zaina, Beșleagă, Cană, Robicek, Gheoroae, Moussinga, Ed. Burlacu

Rezerve: Obretin – Al. Duțu, Ghineț, M. Stancu, Al. Nicola, Al. Ionică, Rob. Petculescu, Shehait, M. Preda
Antrenor: Vasile Neagu

FC Buzău: Răilean – Mihaiu, Dr. Grigore, Dobrosavlevici, Sg. Pîrvulescu, T. Călin (46, Tescan), Canadija (46, Akhmatov), I. Gheorghe (46, Tavares), Ișfan, Cr. Dumitru, Budescu

Rezerve: Horeboiu – Tescan, Ferraresso, D. Benzar, Turda, Akhmatov, Gladun, Al. Cr. Stan, David Tavares
Antrenor: Andrei Prepeliță

FK CSIKSZEREDA vs UNIREA SLOBOZIA 1-0 (0-0)/ A marcat: Babati (87)

FK Csikszereda: Karacsony – M. Kovacs, Kelemen, Palmeș – J. Nagy, B. Pinter, Csuros, Bloj, Anderson Ceara, Jebari, Makrai

Rezerve: Albert – Hegedus, Bodo, Gheralia, Sz. Vereș, Babati, Karandi, Torvund, Dolny
Antrenor: Robert Ilyeș

Unirea Slobozia: Krell – Dorobanțu, Gab. Lazăr, I. Dinu, C-tin. Toma – Coadă, Șt. Pacionel, Fl. Ilie, Bărbuț, Vlăsceanu – S. Camara

Rezerve: Șt. Georgescu – Perianu, Antoche, Mih. Lemnaru, Șerbănică, Ibrian
Antrenor: Adrian Mihalcea

CFC ARGEȘ vs CORVINUL HUNEDOARA 2-0 (2-0)/ Au marcat: M. Roman (4), Buhăcianu (45+1)

CFC Argeș: Straton – Borța, M. Tudose, Ghiocel – Rădescu, Doukoure – P. Petrescu, Dulcea (72, R. Moldoveanu), Dima (46, Fl. Stoica) – Buhăcianu (61, Buhăcianu), Mihai Roman (46, Gronner)

Rezerve: Oncescu – Tofan, G. Garutti, Seto, M. Dică, Andr. Fl. Stoica, Dinoci, Gronner, Rob. Moldoveanu
Antrenor: Nicolae Dică

Corvinul Hunedoara: Lefter – Nic. Pîrvulescu, Lică, Ant. Manolache, Velisar – Bradu, Al. Neacșa, Cărăruș, Gîrbiță (46, Chukwu)– D. Grigore (66, Al. Stupu), Lupu

Rezerve: Blaga – I. Pop, King Otega, Hergheligiu, Predică, Al. Stupu, Chukwu
Antrenor: Florin Maxim

De citit și:

Cupa României – Faza Play-off// ACSM Reșița, SCM Rm. Vâlcea, Sănătatea Cluj și Petrolul – calificate în Faza Grupelor!/ Dumbrăvița vs Petrolul, decis după loviturile de departajare

Cupa României – Play-off// FCU Craiova și CSM Slatina – eliminate la loviturile de departajare/ Vezi calificatele din partidele de astăzi!/ Mâine, 29 august, ultimele 4 meciuri!