Conference League

Cupe Europene// Craiova – OUT din fotbalul european!/ CFR a eliminat-o pe Neman/ Vezi Rezumate Video/ Corvinul părăsește E.L., însă continuă în Conference League

Universitatea Craiova a părăsit Conference League, după dubla cu Maribor, scor 3-4 la „general”. În tur, echipa slovenă s-a impus cu 2-0, iar în această seară, pe „Ion Oblemenco”, oltenii pregătiți de Costel Gâlcă s-au impus doar la un gol diferență, scor 3-2. Golul victoriei a venit foarte târziu, în minutul 90+5!

CONFERENCE LEAGUE – Turul 2 preliminar/ UNIVERSITATEA CRAIOVA vs MARIBOR 3-2 (0-0)

Au marcat: Mitriță (52), Sierra (73), Koljic (90+5) – Ilicic (68), Jakupovic (82)

UNIVERSITATEA: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu – Crețu (72, Houri), Oshima – Paradela (46, A. Ivan), Mekvabishvili 972, Baiaram), Mitriță – Koljic

Rezerve: Lung – Ivan, Baiaram, Nchama, Houri, Badelj, Mora, Căpățînă, Barbu, Bană, Gașpăr, Danciu
Antrenor: Costel Gâlcă

MARIBOR: Jug – Sirvys, Vidmar, M’Bondo, Milec – Z. Repas, J. Repas – Barisic 61, bouries, Ilicic, Bozic (75, jakupovic) – Beugre

Rezerve: Pridgar, Bergsen – Vrhovec, Feta, Bourles, Sikosek, Grlic, Jakupovic, Borys, Bilac, Dizdarevic, Lorber
Antrenor: Ante Simundza

Arbitru: Jasmin Sabotic (Luxemburg)

CONFERENCE LEAGUE – Turul 2 preliminar/ NEMAN GRODNO vs CFR CLUJ 0-5 (0-2)

La Gyor, echipa lui Dan Petrescu s-a impus categoric în fața bielorușilor de la Neman și va juca în turul al treilea cu Maccabi Petah Tikva (Israel), care a fost eliminată de Braga în turul 2 din preliminariile Europa League, cu 0-2 și 0-5.

A marcat: Muhar (17), Bîrligea (40, 57), Korenica (59), Nkololo

Neman Grodno: Belov – An. Vasilyev (46, Kukharchik), Sadaunichy (58, Lavrik), Parkhomenko, Pantia – Evdokimov, Kozlov – Karpovich, Zubovich, Alykulov – Savitski (58, Gweth)

Rezerve: Malievski, Gweth, Costrov, Kukharchik, Daineka, Anyukevich, Krautsou, Yakimov, Pavlyukovets, Legchilin, Lavrik, Kosmynin
Antrenor: Igor Kovalevich

CFR Cluj: Sava – Mogoș (71, Thaqi), Boben, Ilie, Camora – Muhar (63, Keita), Artean, Tachtsidis (71, Păun)– Deac (63, Nkololo), Bîrligea, Korenica

Rezerve: Gal, Hindrich, Thaqi, Abeid, Kamara, Păun, Keita, Kresic, Fica, Kun, Nkololo, Micheal
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Andreas Argyrou (Cipru)

EUROPA LEAGUE – Turul 2 preliminar/ RIJEKA vs CORVINUL 1-0 (1-0)

Corvinul Hunedoara a fost eliminată din Europa League, după dubla cu Rijeka (Croația). scor 0-1 la „general”, însă va continua în Conference League – turul 3 preliminar, unde o va întâlni pe „sălbatica” Astana (Kazakhstan).

Echipei hunedorene i-a lipsit și în acest meci jucătorul cu „golul în sânge”. În ultimele trei partide, două disputate la Sibiu, Corvinul nu a marcat niciun gol, nici măcar din 11 metri.

Sergiu Buș – cel mai slab atacant din portofoliul impresarului Bogdan Apostu, perceput ca brațul lung al primarului în conducerea clubului – are o singură reușită, în deplasarea de la Paks, unde Marius Lupu a făcut hattrick-ul. Acolo și atunci, în pusta maghiară, Corvinul a marcat singurele goluri din Europa League.

Statisticile partidelor jucate de Corvinul în Europa League ne arată numărul scăzut de schimbări efectuate de antrenorul Florin Maxim, cât și fixația acestuia de a începe meciurile cu aproximativ același „11.”

În returul cu Paksi, 0-2 la Sibiu, Maxim a făcut 4 schimbări, două în minutul 83, la scorul de 0-2, și alte două în minutul 90+3!

În meciul tur cu Rijeka, scor 0-0, tehnicianul hunedoarean s-a limitat la două modificări, ultima în minutul 90.

În seara de joi, la returul cu vicecampioana Croației, Velisar a fost schimbat la pauză cu Bradu. A doua înlocuire a venit în minutul 85, Cărăruș pentru excelentul Hrezdac.

Repriza a doua a partidei din Croația a fost prelungită cu 10 minute și Florin Maxim le-a folosit din plin, oferindu-le cinci minute lui Hergheligiu și Campan. Au ieșit Ubbink și Sergiu Buș.

A marcat: Petrovic (12)

Rijeka: Zlomislic (53, Posavec) – Smolcic, Galesic, Radeljic, Cabraja – Pasalic (89, Obregon), Selahi (73, Banda), Petrovic, Fruk (72, Bogojevic), Jankovic (89, Majstorovic) – Ivanovic

Rezerve: Posavec, Babic, Banda, Bogojevic, Djouhara, Ilinkovic, Jakac, Majstorovic, Obregon, Rukavina
Antrenor: Zeljko Sopic

Foto – Sergiu Buș – Emil Sebastian Popescu/ espphoto.ro

Corvinul: LefterNeacșa, Lica, Manolache, Velisar (46, Bradu) – Roger, Hrezdac (85, Cărăruș), Ubbink (90+5, Hergheligiu), – Lupu, Buș (90+5 Campan), Pîrvulescu

Rezerve: Blaga, Bradu, Campan, Cărăruș, Chindriș, Chukwu, Girbiță, D. Grigore, Hergheligiu, Mitran, I. Pop, Predica
Antrenor: Florin Maxim