Din Voleu

Dinamo – la primul meci fără gol marcat!/ Kopic pune înfrângerea pe ocaziile ratate și experiența adversarului

Pe Cluj Arena, Dinamo București a pierdut în fața Universității Cluj, scor 0-1, în ultima partidă din cadrul rundei a 8-a a SuperLigii. A fost primul meci din acest sezon regular în care jucătorii lui Zelko Kopic nu au înscris!

La finalul întâlnirii, tehnicianul croat Zeljko Kopic (Dinamo) s-a arătat dezamăgit de înfrângere, însă s-a arătat mulțumit de prestația jucătorilor săi. Totuși, Kopic a ținut să evidențieze lipsa de curaj a unor jucători în careul advers.

”În prima repriză am avut ocazii, a fost ocazia lui Cîrjan, dar și altele. Avem nevoie de mai mult curaj în careul advers. Pe parcursul primei reprize, U Cluj a schimbat sistemul și au fost mai ofensivi.

După ce am primit golul, ei au gestionat foarte bine pentru că sunt o echipă foarte experimentată. Nu pot să fiu mulțumit de rezultat, dar am făcut multe lucruri pozitive. U Cluj are mulți jucători experimentați, noi avem jucători tineri, au nevoie de jocuri. Am ratat multe ocazii, chiar și în a doua repriză. Felicitări celor de la U Cluj pentru cele 3 puncte.

Este adevărat, ne lipsesc anumiți jucători, bineînțeles că suntem mai periculoși cu Abdallah. Pentru mine, important este că ne-am exprimat bine și am jucat în stilul nostru. Îmi pare rău că nu am luat puncte.

SuperLiga este o ligă bună, nu te poți duce pe vreun teren și să zici că o să câștigi ușor. Dacă nu ești la cel mai bun nivel nu o să poți să câștigi niciun meci. Trebuie să fim și mai motivați și să ne îmbunătățim jocul”, a spus Zeljko Kopic.

De citit și:

SuperLiga – Runda a 8-a// LIVE – „U” Cluj vs Dinamo 1-0/ Rezumat Video/ „U” rămâne pe primul loc în SuperLiga! Dinamo – fotbal de calitate mușcat de ghinion

Alex Chipciu („U” Cluj) – cu chef de vorbă, după victoria repurtată contra lui Dinamo!