EURO 2024

EURO 2024 – Calificări// Franța defilează în stil de mare echipă, iar Ungaria câștigă la Belgrad

Partidă interesante la Vilnius și Belgrad, în grupa G. Balticii au deschis scorul în partida cu muntenegrenii, în minutul 71, pentru ca oaspeții să egaleze șapte minute mai târziu, iar în penultimul minut să preia conducerea. Lituania a reușit să restabilească egalitatea în minutul 90+3.

Ungaria a dat lovitura la Belgrad, 2-1 cu Serbia. Toate golurile s-au marcat în prima repriză. Maghiarii ocupă locul 1 în grupă. Bulgaria a stat.

Lituania – Muntenegru 2-2 (0-0)// Au marcat: Paulauskas (71), Kazlauskas (90+3)- Krstovic (78), S. Savic (89)

Serbia – Ungaria 1-2 (1-2) // Au marcat: Szalai (10 – autogol) – B. Varga (34), W. Orban (36)

Clasament: Ungaria 10p.; Serbia 7p; Muntenegru 5p; Lituania 2p; Bulgaria 2p

foto// flashscore

În grupa E, Polonia s-a chinuit literalmente cu Insulele Feroe. A fost nevoie de acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru ca Polonia, prin Lewandovski, să deschidă scorul. Atacantul Barcelonei și-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor. În cealalată partidă a grupei, Cehia și Albania au terminat la egalitate 1-1. Moldova a stat.

Polonia – Ins. Feroe 2-0 (0-0)// A marcat: Lewndovski (73-11m, 83)

Cehia – Albania 1-1 (0-0)// Au marcat: V. Cerny (56) – N. Bajrami (66)

Clasament: Cehia 8p, Albania 7p; Polonia 6p; Moldova 5p; Ins. Feroe 1p

Grupa B a fost adjudecată (deja) de Franța. Cinci partide disputate, cinci partide câștigate, 11 goluri marcate și niciunul primit. 15 puncte! Așeară, francezii s-au imps în fața irlandezilor cu 2-0. Olanda a câștigat cu 3-0 meciul cu Grecia, scor stabilit la pauză. Gibraltar a stat.

Franța – Irlanda 2-0 (1-0)// Au marcat: Tchouameni (19), M. Thuram (48)

Olanda – Grecia 3-0 (3-0)// Au marcat: De Roon (17), Gakpo (31), Weghorst (39)

Clasament: Franța 15p; Olanda 6p; Grecia 6p; Irlanda 3p; Gibraltar 0p

Rezultate înregistrate în Grupa H

Kazahstan – Finlanda 0-1// A marcat: Antman (87)

Danemarca – San Marino 4-0 (3-0)// Au marcat: Hojbjerg (26), Maehle (28), Wind (40), C. Eriksen (90+3)

Slovenia – Irlanda de Nord 4-2 (3-1)// Au marcat: Sporar (3, 56)), Evans (17 autogol), Sesko (42) – Price (7), Evans (53)

Clasament: Finlanda 12p; Danemarca 10p; Slovenia 10p; Kazahstan 9p; Irlanda de Nord 3; San Marino 0p