EURO 2024

EURO 2024 – Calificări// LIVE// Belarus – România 0-0// Gazonul nu ne-a împiedicat să înscriem!

Fotbalul este cel mai șmecher sport. Joci prost și câștigi, joci relativ bine și poate nu pierzi, scapi cu un egal.

În aceste preliminarii, pentru a fi corecți cu noi, România a obținut mai multe puncte norocoase decât meritate. Aseară, la Budapesta, mingea a ocolit poarta Belarusului și România a terminat la egalitate un meci pe care ar fi meritat să-l câștige.

Titularizarea lui Drăguș pe partea stânga a atacului a fost inspirată, însă atacantul lui Șumudică la Gaziantep nu a găsit în Alibec partenerul ideal. Din păcate, prin plecarea de la Farul Constanța, Alibec a revenit la proastele obiceiuri: călcâie, dat din mâini, capul în șireturi. Nimic notabil în evoluția lui.

Iordănescu nu a efectuat nicio schimbare la pauză, deși una s-ar fi impus. Înlocuirea lui Denis Man a venit abia în minutul 61, Moruțan reușind să dinamizeze flancul drept. Ianis Hagi, introdus în același minut cu Moruțan, nu a fost capabil să înțeleagă jocul din maximum două atingeri și a intrat într-o serie de acțiuni numai de el înțelese, toate eșuând lamentabil.

În ultimul sfert de oră, atacurile României au început să devină precipitate, crispate, întîmplătoare și disperate în cele cinci minute de prelungiri.

S-a terminat 0-0, rezultat care nu scoate, totuși, România din cursa pentru calificare.

Statistica partidei// Posesie: 36%-64%; Șuturi pe poartă: 2-5; Șuturi la poartă: 5-10; Cornere: 4-9; Cartonașe galbene: 2-0

Grupa I// Rezultate – Rundda a 7-a:

Belarus – România 0-0

Andorra – Kosovo 0-3// Au marcat: Rashica (26, 71), Zeqiri (83)

Grupa I// 1. Elveția 14p (6); 2. România 13p (7); 3. Israel 11p (6); 4. Kosovo 7p (7); 5. Belarus 5p (7); Andorra 2p (7)

CRONICA LIVE

Partida a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 83 – Stanciu este înlocuit cu Mihăilă, iar bielorușii beneficiază de două cornere consecutive.

Minutul 80 – Bancu șutează și mingea ocolește vinclul porții bieloruse. România se află într-o evidentă criză de timp.

Minutul 77 – Două modificări în echipa României.

Atacurile României devin crispate!

Minutul 69 – Ocazie mare pentru Stanciu. Mingea șutată de „căpitanul” României trece pe lângă poarta bielorusă.

Minutul 67 – Kontsevoi șutează de la 20 de metri și H. Moldovan respinge în corner.

Minutul 63 – Două cornere consecutive pentru România.

Minutul 61 – Edi Iordănescu îii introduce în teren pe Ianis Hagi și Moruțan. Au ieșit Alibec, total neinspirat în acest meci, și inexistentul Denis Man.

România domină cu autoritate, duce mingea până în preajma sau interiorul careului bielorus, însă se împotmolește la ultima pasă. Bielorusia se bazează doar pe câteva contraatacuri sporadice.

Minutul 53Ignatovich respinge peste poartă mingea șutată de R. Marin.

Minutul 46 – Alibec are o nouă ocazie de gol.

Minutul 46 – Nicio schimbare la pauză în cele două formații. Corner pentru România obținut de Rațiu.

Final de primă repriză.

Minutul 38 – Bancu încearcă o pasă decisivă pentru Alibec, deși Drăgusș se afla într-o poziție mult mai bună.

Minutul 33 – Alibec irosește două contraatacuri.

Minutul 23 – Mingea șutată de Stanciu trece peste poarta lui Ignatovich.

Minutul 15 – Alibec șutează de la 16 metri, de pe loc, și portarul Bielorusiei respinge în corner. România solicită penalty în urma executării cornerului pentru un henț comis de un apărător bielorus. La reluare se vede că jucătorul bielorus a atins mingea cu mâna. VAR nu a intervenit!

Minutul 10 – Alibec îi pasează lui Stanciu și șutul acestuia din 14 metri este respins în față de portarul bielorușilor și apoi degajat de un fundaș. Ocazie mare de gol pentru „tricolori.”

Minutul 7 – Alibec mu ajunge la mingea centrată de pe partea stânga și Belarus scapă fără gol. Ocazie buna pentru România.

Minutul 1 – A început partida. Drăguș este surpriza selecționerului în atacul României.

Schimbările sunt notate în caseta tehnică.

Echipele de start

BELARUS: Ignatovich – Polyakov, Volkov, Politevich, Pechenin – Korzun, Ebong (73, Bocharov)  – Yuzepchuk (73, Karpovich), Klimovich (83, Gromyko), Kontsevoi – Morozov ((73, Bakhar)
Rezerve: Kudravets, Rudzenok – Parkhomenko, Karpitski, Bakhar, Bocharov, Karpovich, Gromyko, Malkevich, Borodin, Pavlovets, Antilevski
Selecționer: Carlos Alos Ferrer

ROMÂNIA: Moldovan – Rațiu, Drăgușin, A. Burcă, N. Bancu – R. Marin, Screciu (77, Olaru)), Stanciu (85, Mihăilă)) – D. Man (61, Moruțan), Alibec (61 I. Hagi), Drăguș (77, L. Munteanu)
Rezerve: Niță, Târnovanu – Racovițan, M. Marin, Cicâldău, Mihăilă, Hagi, Fl. Coman, Olaru, Moruțan, Munteanu, Sorescu
Selecționer: Edward Iordănescu

Stadion: Szusza Ferenc” (Budapesta)// Se joacă fără spectatori.

Arbitru: Espen Eskas. Asistenți: Jan Erik Engan, Isaak Elias Bashevkin (toți din Norvegia) Arbitru VAR: José Luis Munuera. Asistent VAR: Guillermo Cuadra (ambii din Spania)