EURO 2024

EURO 2024 – Calificări// România – Andorra 4-0 (3-0)// Atmosfera din tribună a sunat ca o recreație nebună!

România a câștigat cu Andorra și până în luna noiembrie ocupă locul 1 în grupă. Este puțin probabil ca Israelul să mai continue campania de calificare. Are de dus o altă campanie, mult mai dură!

La partidă au asistat 21.727 de spectatori, dintre care aproximativ 20.000 de mii au fost copii. Aceștia au asigurat un fond sonor cum doar în „Pauza Mare”, la o școlă gimnazială, îți este dat să-l auzi.

Despre fotbal… o combinație între Țurca Românească și Ciobăneasca tipică indivizilor coborăți de la munte la câmpie. Aceasta ar fi concluzia primei reprize, deși România a înscris de trei ori.

În partea a doua, oaspeții au renunțat la durități, însă tricolorii nu au mai marcat decât o singură dată, prin Florinel Coman.

CRONICA LIVE

Fluier final.

Minutul 90+1 – San Nicolas este eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Minutul 90 – Mihăilă înscrie, dar Alibec s-a aflat în poziție de offsaid. Golul este anulat.

Minutul 86 – M. Pujol, 41 de ani, a intrat pentru ultimele minute!

Minutul 65 – Selecționerul E. Iordănescu efectuează ultimele două schimbări.

Minutul 50 – GOOOLL ROMÂNIA – Florinel Coman înscrie primul său gol pentru națională.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Este pauză.

Minutul 45 – Arbitrul estonian a acordat 6 cartonașe galbene în prima repriză. Cinci le-au încasat oaspeții!

Minutul 44 – GOOOOLL ROMÂNIA – Răzvan Marin transformă penalty-ul.

Minutul 42 – Ianis Hagi este busculat în careu de M. Garcia și după vreo 15 secunde arbitrul dictează penalty pentru România.

Minutul 37 – Jesus Rubio îl faultează dur pe Florinel Coman și primește cartonașul galben.

Minutul 28 – GOOOLL ROMÂNIA – Ianis Hagi înscrie cu un șut din marginea careului de 16 metri.

Minutul 22 – GOOOLL ROMÂNIA – Stanciu execută magistral o lovitură liberă și trimite mingea în vinclul porții adverse.

Minutul 18 – San Nicolas primește cartonașul galben.

Minutul 15 – Stanciu trage imprecis din interiorul careului.

Minutul 13 – Prima ocazie de gol a României a fost irosită de debutantul Daniel Bîrligea, portarul Alvarez respingându-i șutul din 8 metri.

Minutul 8 – Răzvan Marin și M. Vieira sunt avertizați cu cartonașul galben.

Minutul 2 – Stanciu execută prima lovitură de colț. Portarul Alvarez reține mingea centrată de capitanul României.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

ROMÂNIA: Moldovan – Sorescu, Drăgușin (46, A. Rus), Burcă, Bancu – R. Marin (59, Cicâldău), Stanciu.(65, M. Marin) – Moruțan, Hagi (64, Alibec), Fl. Coman – Bîrligea (59, Mihăilă)
Rezerve: Niță, Târnovanu – Rațiu, Rus, Screciu, M. Marin, Alibec, Cicâldău, Drăguș, Mihăilă, Man, Borza
Selecționer: Edward Iordănescu

ANDORRA: Alvarez – Jesus Rubio (65, de Pablos), M. Vales, Llovera, San Nicolas – M. Garcia (86, Pomares), E. Vales, Rebes (86, M. Pujol), Cervos – M.Vieira, Sancez (65, Bernat)
Rezerve: Gomes, Pires, De Pablos, M. Pujol, R. Fernandez, I. Fernandez, Gomes, Alaez, Viladot, Pomares, Vernat, Rubio
Selecționer: Koldo Álvarez

Arbitru: Kristo Tohver, Asistenți: Silver Koiv, Sten Klaasen (toți din Estonia), Arbitru VAR: Pascal Muller (Germania)