Echipe Nationale

EURO 2024// Live – Belgia vs România 2-0 (1-0)/ Nimic nu este pierdut! Miercuri, la Frankfurt, România vs Slovacia!

În Grupa E, la Koln, Belgia a învins România, scor 2-0 (1-0), prin golurile marcate de Tielemans (2) și De Bruyne (80).

Belgia ne-a readus cu picioarele pe pământ, însă nimic nu este pierdut. Toate cele patru echipe din grupa E au același număr de puncte: 3!

Miercuri, 26 iunie, de la ora 19.00, România întâlnește Slovacia (Frankfurt), iar Belgia pe Ucraina (Stuttgart).

CLASAMENT GRUPA E

1. ROMÂNIA  2  1 0 1  3-2  3 puncte
  2.  BELGIA  2  1 0 1  2-1  3
  3. SLOVACIA  2  1 0 1  2-2  3
  4. UCRAINA  2  1 0 1  2-4  3

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+4 – Final de partidă. Victorie meritată a Belgiei. Să-i mulțumim portarului Florin Niță!

Minutul 89 – Niță – MVP -ul partidei – respinge cu piciorul mingea șutată de Luhkaku.

Minutul 85 – Ratează și Alibec. Astăzi, la Koln, jucătorii ofensivi ai României au fost lipsiți de inspirație.

Foto – ultras24.ro

Minutul 83 – Suporterii României sunt reduși la tăcere de fanii belgieni.

Minutul 81 – Alibec a intrat în locul lui Drăguș. Prestație modestă a atacantului nostru.

Minutul 80 – GOL BELGIA – De Bruyne înscrie din pasa portarului Casteels. Fără cuvinte!

Minutul 68 – Dennis Man șutează în brațele lui Casteels. Ocazie rarisimă a României!

Minutul 68 – Două schimbări în echipa noastră. Au intrat Olaru și Ianis Hagi.

Minutul 65 – Suporterii României domină fondul sonor și Niță respinge șutul din întoarcere expediat de Luhkaku.

Minutul 63 – Luhkaku înscrie, dar golul este anulat pentru pozția de offsaid în care se afla atacantul belgian.

Minutul 58 – Ooohhhh, Rațiu ratează preluarea în interiorul careului belgian, după o pasă excelentă a lui Răzvan Marin.

Minutul 55 – Niță reține șutul lui De Bruyne. Schimbare în echipa Belgiei. Vezi caseta tehnică.

Minutul 48 – Mihăilă scapă spre poarta Belgiei, intră în unghi și șutează pe lângă poartă. Onana a reușit să-l încurce decisiv.

Minutul 46 – A început repriza a doua și Dennis Man șuteză de la aproximativ 18 metri, însă portarul belgian reține. Nicio schimbare în cele două formații.

Minutul 45+1 – Final de primă repriză. Statistica primei reprize reflectă superioritatea Belgiei: posesie 68%-32%; cornere 7-4; șuturi pe poartă: 3-2; pase în total: 325-152; pase reușite: 286-119.

Minutul 45 – România încheie prima repriză în atac și Stanciu execută un corner, dar Burcă trimite cu capul peste poartă.

Minutul 43 – Diagonalele lui Dennis Man nu sunt interceptate de Drăguș și Mihăilă.

Minutul 37 – Dennis Man pune capăt unui atac printr-un șut slab, la colțul scurt, iar Drăguș își bate joc de un contraatac.

Minutul 34 – Ar fi minunat dacă așa s-ar încheia prima repriză.

Minutul 31 – Belgia domină și ratează. Niță respinge în corner mingea expediată de Doku, la colțul scurt, la vinclu.

Minutul 30 – Belgienii au posesie de 70% și mai obțin un corner.

Minutul 25 – Mihăilă a luat o acțiune pe cont propriu, însă belgienii beneficiază de o lovitură liberă. Extrema României a fost călcat pe mână și joacă cu palma stangă bandajată.

Minutul 23 – Belgienii și-au reluat atacurile și obțin o nouă lovitură de la colțul terenului. Tricolorii se apără în interiorul careului, mult prea jos!

Minutul 21 – Corner pentru România. Stanciu șutează multe peste poarta belgienilor.

Minutul 18 – România trece prin momente grele. Niță respinge șutul lui Lukebabkio.

Minutul 14 – Lukaku este blocat de Bancu. Ocazie mare a Belgiei, care execută un corner.

Minutul 10 – Belgienii au pus stăpânire pe minge și joc.

Minutul 3 – Drăgușin trimite cu capul și Casteels respinge de sub transversală. Corner pentru România.

Minutul 1 și 16 secunde – GOL BELGIA – Tielemans deschide scorul printr-un șut din preajma careului. Luhkaku a dat pasa decisivă.

Minutul 1 – A început partida. HAI ROMÂNIA!

Valentin Mihăilă i-a locul lui Florinel Coman. Aceasta este singura modificare făcută de Edi Iordănescu.

Selecționerul Belgiei, Domenico Tedesco, a efectuat patru schimbări în formula de start față de meciul cu Slovacia, scor 0-1.

Echipele de start:

BELGIA: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen – Doku (72, Carrasco), Tielemans (72, Mangala) , Onana, Theate (77, Debast) – De Bruyne, Luhkaku, Lukebabkio (55, Trossard)

Rezerve: Kaminski, Bakayoko, De Cuyper, De Ketelaere,  Openda, Sels, Theate, Tielemans, Vermeeren, Vranckx, Carrasco, Mangala
Absent: Witsel (Accidentat)
Selecționer: Domenico Tedesco

României: Fl. Niță – Rațiu (89, Sorescu), Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin (68, D. Olaru), M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș (81, Alibec), Mihăilă (68, I. Hagi)

Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Coman Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Selecționer: Edward Iordănescu

Programul și Rezultatele partidelor înregistrate la EURO 2024

14 iunie

Grupa A: Germania vs Scoţia (München) 5-1 (3-0)/ Au marcat: Wirtz (10), Musiala (19), Havertz (45+1), Fullkrug (68), E. Can (90+3) – Rudiger (87 – autogol)

15 iunie

Grupa A: Ungaria – Elveţia (Köln) 1-3 (0-2)/ Au marcat: B. Varga (66) – Duah (12), Aebischer (45), Embolo (90+3)

Grupa B: Spania – Croaţia (Berlin) 3-0 (3-0)/ Au marcat: A. Morata (29), F. Ruiz (32), Carvajal (45+2)

Grupa B: Italia – Albania (Dortmund) 2-1 (2-1)/ Au marcat: Bastoni (11), Barella (16) – Bajrami (1)

16 iunie

Grupa D: Polonia vs Olanda (Hamburg) 1-2 (1-1)/ Au marcat: Buksa (16) – Gakpo (29), Weghorst (83)

Grupa C: Slovenia vs Danemarca (Stuttgart) 1-1 (0-1)/ Au marcat: Janza (77) – C. Erikksen (17)

Grupa C: Serbia – Anglia (Gelsenkirchen) 0-1 (0-1)/ A marcat:  Bellingham (13)

17 iunie

Grupa E: România vs Ucraina (München) 3-0 (1-0)/ Au marcat: Stanciu (29), R. Marin (53), Drăguș (57)

Grupa EBelgia – Slovacia (Frankfurt) 0-1 (0-1)/ A marcat: Ivan Schranz (7)

Grupa D: Austria vs Franţa (Düsseldorf) 0-1 (0-1)/ A marcat: Wober (38 – autogol)

18 iunie

Grupa F: Turcia vs Georgia (Dortmund) 3-1 (1-1)/ Au marcat: Muldur (26), Guler (65), Akturkoglu (90+7) – Mikautadze (32)

Grupa F: Portugalia vs Cehia (Leipzig) 2-1 (0-0)/ Au marcat: Hranac (69 – autogol), F. Conceicao (90+2) – Provod (62)

19 iunie

Grupa B: Croaţia – Albania (Hamburg) 2-2 (0-1)/ Au marcat: Kramaric (74), Gjasula (76) – Laci (11), Gsajula (90+5)

Grupa A: Germania – Ungaria (Stuttgart) 2-0 (1-0)/ Au marcat: Musiala (22), Gundogan (67)

Grupa A: Scoţia – Elveţia (Köln) 1-1 (1-1)/ Au marcat: Mc Tominay (13) – Shaqiri (26)

20 iunie

Grupa C: Slovenia – Serbia (München) 1-1 (0-0)/ Au marcat: Karnicnik (69) – Jovic (90+5)

Grupa C: Danemarca – Anglia (Frankfurt) 1-1 (1-1)/ Au marcat: Hjulmand (34) – H. Kane (18)

Grupa B: Spania – Italia (Gelsenkirchen)  1-0 (0-0)/ A marcatCalafiori (55)

21 iunie

Grupa E: Slovacia vs Ucraina (Düsseldorf) 1-2 (1-0)/ Au marcat: Schranz (17) – Shaparenko (54), Yaremchuk (67)

Grupa DPolonia vs Austria (Berlin) 1-3 (1-1)/ Au marcat: Piatek (30) – Trauner (9), Baumgartner (66), Arnautovic (78 – penalty)

Grupa D: Olanda vs Franţa (Leipzig) 0-0

22 iunie

Grupa F: Georgia vs Cehia (Hamburg) 1-1 (1-0)/ Au marcat: Mikautadze (45+4) – P. Schick (59)

Grupa F: Turcia vs Portugalia (Dortmund) 0-3 (0-2)/ Au marcat: B. Silva (21), Akaydin (28 – autogol), B. Fernandes (56)

Grupa E: Belgia vs România (Köln) – ora 22:00

23 iunie

Grupa A: Elveţia vs Germania (Frankfurt) 1-1 (1-0)/ Au marcat: D. Ndoye (28) – Fullkrug (90+2)

Grupa A: Scoţia – Ungaria 0-1 (0-0)/ A marcat: K. Csoboth (90+10)

24 iunie

Grupa B: Croaţia – Italia (Leipzig) 1-1 (0-0)/ Au marcat: Modric (55) – Zaccagni (90+8)

Grupa B: Albania – Spania (Düsseldorf) 0-1 (0-1)/ A marcat: F. Torres (13)

5 iulie

Meciul 45: Câştigătoarea meciului 39 vs Câştigătoarea meciului 37 (Stuttgart) – ora 19:00

Meciul 46: Câştigătoarea meciului 41 vs Câştigătoarea meciului 42 (Hamburg) – ora 22:00

6 iulie

Meciul 48: Câştigătoarea meciului 40 vs Câştigătoarea meciului 38 (Düsseldorf) – ora 19:00

Meciul 47: Câştigătoarea meciului 43 vs Câştigătoarea meciului 44 (Berlin) – ora 22:00