Echipe Nationale

EURO 2025 – U21 – Calificări// LIVE// Elveția – România 2-2 (1-2)// Arbitrul le oferă elvețienilor remiza!

Reprezentativa U21 a României a obținut un rezultat de egalitate pe terenul Elveției, în derby-ul grupei E. Tricolorii pregătiți de Daniel pancu au condus în două rânduri, prin golurile marcate în prima repriză de Rareș Ilie (11) și Grameni (32).

În minutul 88, arbitrulnu a dorit să vadă un fault conmis asupra lui Ignat, fază din care helevticii au restabilit pentru a doua oară egalitatea.

Elveția a acumulat 11 puncte în 5 jocuri, iar România încheie anul 2023 pe locul secund, cu 10 puncte în tot atâtea meciuri disputate.

Fluier Final.

Minutul 88 – GOL ELVEȚIA – Dos Santos înscrie cu un șut din interiorul careului de 16 metri. Jucătorii români au cerut fault la Ignat, în urma unui duel aerian.

Minutul 85 – Daniel Pancu efectuează două modificări. Intră Mazilu și Nlănuță. Au ieșit Grameni și Louis Munteanu.

Minutul 78 – Dublă ocazie a României în urma unei lovituri libere executate de Rareș Ilie.

Minutul 70 – Am asistat la 25 de minute echilibrate, cu câte o ocazie de fiecare echipă. Selecționerul Daniel Pancu nu a operat nicio schimbare în primul unsprezece.

Minutul 46 – A început repriza secundă.

S-a fluierat finalul primei reprize. La acest scor, România se situează pe primul loc în Grupa E.

Minutul 35 – România forțează înscrierea golului 3!

Minutul 32 – GOOOOLL ROMÂNIA – Atac prelungit al României, Grameni este găsit în mijlocul careului de 16 metri, fentează și șutează plasat, la firul ierbii sintetice, înscriind un gol spectaculos.

Minutul 30 – Posesia Elveției este de 73% și a beneficiat de 4 lovituri de la colțul terenului.

Minutul 23 – GOL ELVEȚIA – Matei Ilie (CFR) gafează, Răzvan Sava respinge în lateral balonul șutat de la 20 de metri și A. Sanches, pe fază, înscrie din apropiere.

Minutul 21 – Elvețienii s-au instalat cu toată echipa în jumătatea de teren a României și au beneficiat de două cornere și o lovitură liberă. borza are mari probleme cu adversarul direct.

Minutul 11 – GOOOOLL ROMÂNIA – Rareș Ilie a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat de la aproximativ 15 metri, pe jos, la colțul lung, și mingea intrat în poartă. Balonul a fost deviat de un jucător elvețian, suficient pentru a-l păcăli pe portarul Loretz.

Minutul 10 – Nicio ocazie în primele zece minute. Elveția deține posesia, dar nu s-a dovedit periculoasă.

Selecționerul Daniel Pancu l-a titularizat în linia mediană pe Umit Akdag (20) ani, care evoluează în liga secundă din Turcia, la Goztepe. Umit s-a născut la București și a debutat pentru România în partida cu Albania, scor 5-0, evoluând 20 de minute.

Înaintea acestei partide, Elveția ocupă locul 1 în grupă, 4 meciuri – 10 puncte, iar România locul secund, 9 puncte din tot atâtea jocuri.

Octavian Popescu nu a făcut deplasarea în Elveția, acesta acuzând probleme medicale.

ECHIPELE de START:

Elveția U21: Loretz – Stergiou (59, Ottiger), Amenda, Bichsel, Athekame – Sanches (72, Krasniqi), Omeragic, Surdez (72, Dos Santos) – Rieder – Fink, Villiger
Rezerve: Keller – Ottiger, Hajdari, Avdullahu, Dos Stantos, Krasniqi, Wallner, Schwegler, Muci
Selecționer: Sascha Stauch

România U21: R. Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Borza – Vulturar, Umit Akdag, Grameni – M. Corbu, L. Munteanu, R. Ilie
Rezerve: Hinrich – Amzăr, Ad. Mazilu, Tudose, M. Danciu, D. Radu, Musi, Cr. Mihai, Blănuță
Selecționer: Daniel Pancu