Baschet

EuroCup// Video Rezumat// Grupa B – Runda a 1-a// U BT Cluj-Napoca – Turk Telekom 80-71// Campioana României învinge finalista EuroCup din 2023!

Campioana României a reușit o victorie de senzație în prima partidă din cadrul EuroCup 2023/2024, Grupa B, în fața Turk Telekom, finalista competiției.

Baschetbaliștii clujeni au avut o evoluție încântătoare în prima repriză, pe care și-au adjudecat-o cu scorul de 50-26 (28-14, 22-12).

Așa cum era de așteptat, Turk Telekom a reușit în sfertul trei să găsească cele mai bune soluții în atac și au marcat 26 de puncte față de doar 9 ale gazdelor. Astfel, înaintea începerii sfertului patru, avansul de 24 de puncte al clujenilor, înregistrat la pauză, s-a redus la 9 puncte, scor 59-52.

Turcii au început mai bine și sfertul patru și s-au apropiat la două puncte, 61-59. Două triple marcate de Jones și Eddie l-au obligat pe antrenorul oaspeților să ceară time-out.

Timpul de odihnă i-a ajutat mai mult pe elevii lui Mihai Silvășan, care au regăsit drumul spre coș și diferența s-a mărit la 12 puncte. Turk Telekom nu a mai avut forța și nici timpul necesar de a mai reveni pe tabelă, astfel că U BT a obținut victoria cu 80-71 (24-12, 22-12, 9-26, 21-19).

foto// facebook – ubtcluj

Principalii marcatori: Karel Guzman 14 puncte, Bryce Jones 14, DJ Seeley 12, Stipanovic 10 puncte – Tyrone Wallace 18, Ulubay 12, James Palmer Jr. 11, Jalen Adams 10.

În etapa a doua, U-BT Cluj-Napoca va juca în deplasare cu Slask Wroclaw, iar Turk Telekom va primi vizita lui Buducnost Podgorica. Ambele jocuri sunt programate miercuri, 11 octombrie. Meciul clujenilor va începe la ora 21.00.