Conference League

Europa League & Conference League// Corvinul nu știe să înscrie la Sibiu!/ CFR – pas greșit în Gruia, cu Neman!/ În inferioritate numerică, Craiova lui Gâlcă pierde cu Maribor

Corvinul Hunedoara a terminat la egalitate cu Rijeka, scor 0-0, în prima mansă din turul doi preliminar Europa League. Meciul retur se joacă de astăzi într-o săptămână.

Numărul oficial de spectatori prezenți în tribunele „Municipalului? din Sibiu a fost de 7.474!

Fanii hunedoreni au fost privați pentru al doilea meci internațional, de bucuria de a vedea un gol înscris în poarta adversă.

Foto – Emil Sebastian Popescu – espphoto.ro

În prima repriză, jocul a fost echilibrat, cu ușoare faze de construcție și puține ocazii clare de gol. În minutul 54, echipa croată a trecut pe lângă deschiderea scorului, la o lovitură liberă executată la bara a doua.

Lupu a venit cu replica, în minutul 58, dar a trimis peste poartă din careu, după o minge venită de la Pîrvulescu.

Ultima acțiune notabilă a partidei de la Sibiu s-a derulat la poarta hunedoreană, în urma unei gafe a lui Roger. Șutul lui Ivanovic, din interiorul careului, a trecut pe lângă poarta lui Lefter.

Florin Maxim, tehnicianul Corvinului, a efectuat două modificări, ambele în repriza a doua, ultima în minutul 89!

CORVINUL vs RIJEKA 0-0

CORVINUL: Lefter – F. Iacob (54, M. Lupu), Lică, Manolache, Velisar – Ubbink (89, Bradu), Hrezdac, Neacșa – Roger, S. Buș, Pîrvulescu

Rezerve: Blaga – Pop, Lupu, Bradu, Herghelegiu, Predică, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Câmpan, Chindriș
Antrenor: Florin Maxim

RIJEKA: Zlomislic – Bogojevic, Galesic, Radejic (59, Majstronovic), Cabraja (78, Smolcic) – Hodza, Selahi (59, Ivanovic), Patrovic – M. Pasalic (87, Butic), Obregon (59, Fruk), Jankovic

Rezerve: Posavec – Kitin, Djouahra, Fruk, Ivanovic, Banda, Ilinkovic, Butic, Smolcic, Rukavina, Majstronovic, Dujmovic
Antrenor: Zeljko Sopic

Arbitru: Philip Farrugia (Malta)/ Asistenți: Alan Camilleri, Luke Portelli (Malta)

CFR CLUJ vs NEMAN GRODNO (0-0)

Echipa lui Dan Petrescu a remizat cu Neman Grodno (Belarus), scor 0-0, în prima mnșă a turului 2 preliminar din Conference League.

În minutul 71 – meciul nu a beneficiat de sistemul VAR! – Korenica (CFR) a fost oprit de portar prin fault în suprafața de pedeapsă, dar asistentul  a semnaliazt offsaid la jucătorul CFR. Reluările au demonstrat că acesta se afla în poziție regulamentară!

Momentul pasei primite de Korenica – Foto: Captură Digi Sport/ digisport.ro

Returul este programat joi viitoare în Ungaria, la Gyor!

CFR CLUJ: Sava – Mogoș, Boben, Ilie, Camora – Muhar (81, Păun), Keita, Tachtsidis – Deac (64, Nkololo), Bîrligea (64, Bîrligea), Kamara (46, Korenica)

Rezerve: Abeid, Ajeti, Artean, Fică, Gal, Hindrich, Korenica, Michael, Nkololo, Păun, Peteleu, Thaqi
Antrenor: Dan Petrescu

foto – C. Berindean/ CFR vs Neman

NEMAN GRODNO: Bialou – An. Vasliyev (84, Kukharchik), Sadaunichy, Parkhomenko, Pantia – Yakimov (65, Evdokimov, Kozlov (90, Legchilin) – Karpovich, Zubovich (84, Kravtsov), Alykulov – Gweth (65, Savitskiy)

Rezerve: Anyukevich, Costrov, Dziarzhynski, Evdokimov, Kosmynin, Kravtsov, Kukharchik, Lavrik, Legchilin, Malievskiy, Pavlyukovets, Savitskiy
Antrenor: Igor Kovalevich

Arbitru: Milos Gigovic

MARIBOR vs UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-0 (0-0)

Universitatea Craiova a pierdut partida de la Maribor, scor 0-2, după ce a evoluat mai bine de o oră în inferioritate numerică. Maldonado a fost eliminat în minutul 31.

Golurile echipei slovene au fost înscrise în partea a doua a meciului, prin Repas și Jakupovic.

La Universitatea Craiova a debutat mijlocașul japonez Oshima, care l-a înlocuit la pauză pe Paradela.

Au marcat: Repas (57), Jakupovic (88)

Maribor: Jug – Sirvys (82, Sikosek), Vidmar, Karic (74, Mbundo), Milec – Z. Repas, J. Repas – Barisic (59, Jakupovic), Ilicic, Bozic (73, Borys) – Beugre

Rezerve: Bergsen, Pridgar – Bilac, Borys, Bourles, Dizdarevic, Feta, Grlic, Jakupovic, Lorber, Mbundo, Sikosek
Antrenor: Ante Simundza

Universitatea Craiova: L. Popescu – Șt. Vlădoiu (83, Căpățînă), Maldonado, Zajkov, N. Bancu – Al. Crețu (83, Baiaram), Mekvabishvili – Mora (36, Badelj), Al. Mitriță, Paradela (46, Oshima) – A. Ivan (59, Koljic)

Rezerve: S. Lung – Oshima, Baiaram, Nchama, Houri, Badelj, Koljic, Căpățînă, Sierra, Barbu, Bana, Gașpăr
Antrenor: Costel Gâlcă