Europa League

Europa League// Rezumat Video – Corvinul vs Paksi 0-2/ Calificare cu gust amărui. Urmează Rijeka, în turul doi preliminar!

Corvinul a pierdut returul cu Paksi, scor 0-2, însă a reușit accederea în turul doi preliminar Europa League, datorita victoriei din Ungaria. La partida de pe „Municipalul” din Sibiu au asistat 8.579 de spectatori.

Echipa hunedoareană urmează să o întâlnească săptămâna viitoare pe Rijeka, vicecampioana Croației.

Partida tur se va juca la Sibiu, pe 25 iulie!

Foto/ Paksi vs Corvinul – Emil Sebastian Popescu – espphoto.ro

CORVINUL vs PKSI 0-2 (0-0)/ Au marcat: Konyves, Bode (90)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+3 – Fluier final. Urmează Rijeka!

Minutul 90 – Debandadă totală în zona centrală a defensivei hunedorene.

Minutul 89 – GOL PAKSI – Bode înscrie cu capul!

Minutul 83 – Două cornere pentru Paksi.

Minutul 78 – GOL PAKSI – După ce salvează două mingi, Lefter este învins de Konyves, cu un șut din marginea careului.

Minutul 75 – Florin Maxim, tehnicianul Corvinului, nu a efectuat nicio schimbare!

Minutul 67 – Repriză modestă a Corvinului pe partea ofensivă.

Minutul 62 – Trei modificări în echipas maghiară. Vezi caseta tehnică.

Minutul 57 – Defensiva hunedoareană gafează pe flancul stâng, însă Paksi nu profită. O fază asemănătoare s-a petrecut și în partida tur, în prelungirile reprizei a doua.

Minutul 51 – Lică respinge și Paksi execută un corner. Lupu deviază și Lefter acordă un nou corner pentru formația maghiară.

Minutul 47 – Pîrvulescu centrează și Sergiu Buș sare în contratimp.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Nicio schimbare în cele două formații.

Minutul 45 – Final de primă repriză.

Minutul 37 – Pîrvulescu șarjează pe flancul stâng și șutează din alergare, la colțul lung, dar Szappanos respinge în lateral.

Minutul 27 – Paksi înscrie, prin Konyves, cu largul concurs al fundașilor centrali dar și al portarului Lefter, dar golul este anulat de VAR, pentru offsaid. Corvinul a avut mare noroc!

Minutul 26 – Corner pentru echipa maghiară.

Minutul 21 – Manolache era să-l învingă pe Lefter. Ocazie mare, însă involuntară pentru Paksi.

Minutul 20 – Corner după corner pentru Corvinul.

Minutul 18 – Neacșa îl imită pe Hahn, însă de la o distanță mai mare, de la aproximativ 22 de metri.

Minutul 14 – Din interiorul careului de 16 metri, Hahn șutează la colțul scurt, în plasa laterală.

Minutul 9 – Defensiva maghiară respinge în corner. Mingea a ajuns la Iacob, care a trimis puternic, dar mingea nu a cadrat spațiul porții apărată de Szappanos.

Minutul 6 – Se joacă de la o partă la alta.

Minutul 5 – În replică, hunedorenii execută primul corner și Lică trimite cu capul peste poarta echipei maghiare.

Minutul 3 – Paksi expediază primul șut la poarta Corvinului.

Minutul 1 – A început partida. În tribunele stadionului din Sibiu se află aproximativ 9.000 de spectatori.

Foto – Florin Cazacu, Primarul municipiului Brad

CORVINUL: Lefter – Bradu (84, Bradu), Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac – Lupu, Roger (90+3, I. Pop), Neacșa (84, Velisar), Pîrvulescu (90+3, Gîrbiță) – Buș

Rezerve: Blaga – Pop, Hergheligiu, Predică, Grigore, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Ubbink, Chindriș, Velisar
Antrenor: Florin Maxim

PAKSI: Szappanos – Otvos, Kinyik, Szabo – Osvath, Mezei (62, Windecker), Vecsei (71, Vas), Papp, Kovacs (62, Silye) – Hahn (62, Hahn), Konyves

Rezerve: Simon – Balogh, Bode, Gevay, Kocsis, Lenzser, Silye, Skribek, Toth, Vas, Windecker
Antrenor: Gyorgy Bognar