Europa League

Europa League// Rezumat Video – PAKSI SE vs Corvinul 0-4 (0-2)/ Vicecampioana Ungariei – umilită de Corvinul Hunedoara!/ Se vede turul 2 preliminar!

Corvinul Hunedoara a revenit după 42 de ani într-o competiție europeană într-un stil de mare echipă. Vezi cronica live+foto!

Câștigătoarea Cupei și reprezentanta României în Europa League s-a impus în această seară, în fața Paksi SE, vicecampioana Ungariei, scor 4-0.

Sergiu Buș a deschis scorul în minutul 9, iar Marius Lupu a semnat hattrick-ul, în minutele 45+2, 86 și 90+3.

Returul primei manșe din cadrul turului 1 preliminar Europa League se va disputa peste o săptămână, pe „Municipalul” din Sibiu.

Se vede turul 2 preliminar!

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+6 – Fluier final. Victorie entuziasmantă obținută de Corvinul în Ungaria, în fața vicecampioanei Paksi SE.

Foto – Emil Sebastian Popescu – espphoto.ro

Minutul 90+5 – Manolache se complică și își faultează adversarul direct, iar arbitrul indică penalty. VAR-ul mută infracțiunea înafara careului!

Minutul 90+3 – GOOOLL, GOOOLL, GOOOLL CORVINUL – Hattrick Marius Lupu!

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 86 – GOOOLL, GOOOLL, GOOOLL CORVINUL – Lupu înscrie din 4 metri, în urma unui contraatac purtat în superioritate numerică, mingea venindu-i de la un jucător maghiar.

Minutul 84 – Fotbaliștii hunedoreni nu le oferă adversarilor spații libere pentru a se apropia de poarta lui Lefter.

Minutul 75 – Atac violent asupra lui Hrezdac, cu talpa înainte, și Szabo este eliminat, după ce arbitrul a revăzut faza la monitorul VAR! Hrezdac a părăsit terenul accidentat și a fost schimbat cu I. Pop.

Minutul 74 – Șarjele ofensive ale Corvinului devint tot mai tăioase, însă lipsește pasa decisivă!

Minutul 70 – György Bognár, tenhnicianul Paksi SE, efectuează a patra modificare. Nicio schimbare în echipa hunedoareană!

Minutul 64 – Hunedorenii revin în atac și obțin o nouă lovitură de la colțul terenului.

Minutul 60 – Disciplina tactică aplicată de Florin Maxim nu permite echipei maghiare să preia controlul jocului.

Minutul 57 – Iacob slalomează și obține o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 52 – Florin Maxim, antrenorul Corvinului, este avertizat cu cartonașul galben de arbitrul norvegian.

Minutul 46 – La primul atac al Corvinului din partea secundă, Buș șutează și portarul lui Paksi repinge în lateral.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Două modificări în formația maghiară. Vezi caseta tehnică.

Minutul 50 – Final de primă repriză, una memorabilă pentru Corvinul Hunedoara!

Minutul 45+2 – GOOOLLL, GGGOOLLL, GOOOLLL CORVINUL – Pîrvulescu centrează precis și Lupu, după ce se desprinde de marcajul lui Szabo, înscrie din fața portarului Szappanos. Corvinul conduce cu 2-0!

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 42 – Paksi execută o lovitură de la colțul terenului, de pe partea stângă a atacului maghiar.

Minutul 38 – Defensiva Corvinului este prinsă pe picior greșit, însă șutul în diagonală expediat de Konyves ocolește poarta lui Lefter.

Minutul 31 – Jucătorii echipei ungare solicită penalty, dar arbitrul norvegian nu ține cont de protestele acestora.

Minutul 29 – Lupu ratează din zona careului de 6 metri, lobul acestuia trecând pe lângă porta echipei maghiare.

Minutul 22 – Contraatac în superioritate numerică irosit de Pîrvulescu.

Minutul 19 – Bradu preferă centrarea în locul unui șut, pentru Lupu, și Corvinul irosește o mare ocazie de gol!

Minutul 13 – Fază fierbinte în careul hunedoarean și Hrezdac respinge din fața unui jucător maghiar. Ocazie mare pentru Paksi!

Minutul 9 – GOOOLLL CORVINUL – Sergiu Buș înscrie printr-un șut din interiorul careului mare, din întoarcere!

Minutul 9 – Pîrvulescu obține primul corner pentru Corvinul!

Minutul 4 – Antrenorul Florin Maxim a început cu o formulă ofensivă, într-un sistem 4-1-4-1, față de 3-5-2 folosit de tehnicianul echipei maghiare.

PAKSI SE vs CORVINUL 0-4 (0-2)

Au marcat: Sergiu Buș (9), Marius Lupu (45+2, 86 și 90+3)

Paksi SE: Szappanos – Szabo, Kinyik, Lenzser – Osvath, Windecker (69, Vecsei), Balogh (46, Haraszti), Papp, Silye (46, Toth, 80, Mezei) – Szabo, Konyves (62, Bode)
Rezerve: Simon, Vecsei, Skribek, Haraszti, Vas, Bode, Kocsis, Kovacs, Otvos, Mezei, Toth, Gevay
Antrenor: György Bognár

Corvinul Hunedoara: Lefter – Bradu, Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac (78, I. Pop)- Lupu, Roger, Neacșa, Pîrvulescu (85, Ubbink) – Buș
Rezerve: Blaga, Chindriș, Chukwu, Gîrbiță, Grigore, Hergheligiu, Mitran, Pop, Predica, Ubbink, Velisar
Antrenor: Florin Maxim