Farul a învins-o pe „U” Cluj și a câștigat Supercupa de Tineret

Farul Constanța și Universitatea Cluj și-au disputat Trofeul Supercupei de Tineret. Finala s-a jucat la Chiajna, pe terenul Concordiei.

Luca Băsceanu a deschis rapid scorul pentru constănțeni, încă din minutul 3, clujenii reușind egalarea în minutul 20 prin Tudor Pojar. Rareș Munteanu a adus-o din nou pe Farul în avantaj în minutul 48, pentru ca în minutul 79 Luca Băsceanu să ducă scorul la 3-1.

Scorul final a fost stabilit după ce Universitatea Cluj a mai reușit un gol, Alin Techereș marcând în minutul 82.

Cel mai bun jucător al finalei a fost desemnat Luca Băsceanu, autor al unei duble în această partidă.

Campioana Ligii de Tineret din acest sezon, Farul Constanța, respectiv câștigătoarea Cupei de Tineret, Universitatea Cluj, s-au întâlnit pentru ultimul trofeu la categoria U18 din acest sezon, Supercupa de Tineret.

Farul a învins-o în finala campionatului pe FCSB, scor 1-0, în timp ce Universitatea Cluj a trecut chiar de constănțeni în finala cupei, jucată la Sibiu, scor 2-1.

FARUL CONSTANȚA vs UNIVERSITATEA CLUJ 3-2 (1-1)

Au marcat: Luca Băsceanu (3′, 79’), Rareș Munteanu (48’) / Tudor Pojar (20’), Alin Techereș (82’)

Farul Constanța: Vlad Răfăilă – Rareș Munteanu, David Dumitra, Sebastian Burlacu, Marius Codreanu – Ramon Giurgiu (Ianis Croitoru 90+1’), Luca Banu – David Păcuraru (Cristian Sima 90+1’), Luca Băsceanu (Andreas Birbic 90+1’), Alexandru Stoian (Dan Nechifor 81’) – Alin Cocoș (Iustin Doicaru 55’)

Rezerve: Rafael Munteanu – Sergiu Gică, Ricardo Căldăraru, Eric Somandru// Antrenor: Stere Banoti

Universitatea Cluj: Iustin Chirilă-cpt. – Ștefan Opriș, Tudor Pojar, Nicholas Pop (Vlad Tudorache 90’), Răzvan Călugăr – Ianis Gorgotă  (Alin Techereș 46’), Tiago Mureșan (Iulian Curcă 76’) – Antonio Suciu (Vlad Lambru 90’), Paul Cristian, Robert Silaghi – Luca Nagy (Alin Baciu 66’)

Rezerve: Dragoș Enache – Alin Chinteș, Tudor Ivan, Luca Estan// Antrenor: Alin Albu

Sursa și Foto// Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES – FRF.ro

De citit și:

CEX a FRF a decis noi reguli de vârstă în competițiile de juniori/ Vezi comunicatul FRF