Europa League

FCSB, succes colosal pe terenul lui PAOK!/ Olaru – pasă de gol și „roșu”!/ Ghinion terbil pentru Lixandru/ Rezumat Video

FCSB a câștigat la Salonic, contra lui PAOK – echipa lui Răzvan Lucescu – scor 1-0, prin golul marcat de Bîrligea, în minutul 46, din pasa lui Darius Olaru, după o preluare magnifică în marginea terenului și o trecere elegantă pe lângă adversarul direct.

Din minutul 55, campioana României a evoluat în inferioritate numerică. Darius Olaru a comis un henț prostesc și, cum mai avea un cartonaș galben primit în prim a repriză, dar pentru un fault subțire, arbitrul german Sascha Stegemann i-a arătat căpitanului „fecesebist” drumul spre vestiare.

Foto ultras24.ro – captură video/ Darius Olaru

La flash-interviu, Darius Olaru a comis-o și mai rău! Acesta a susținut că arbitrul ar fi umblat să-i acorde al doilea cartonaș galben și hențul nu ar fi fost henț, ci o cădere cu mâna pe minge!

Onoarea clubului bucureștean a fost apărată de Elias Charalambous, care a recunoscut hențul lui Olaru și a felicitat arbitrajul!

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu nu a fost echipa de temut și nici arena „Toumba” un infern, însă s-ar fi putut transforma dacă Târnovanu nu ar fi deturnat lovitura de cap a extremei Baba, din minutul 9.

Meciul a trenat minute bune, cu grecii la minge și „fecesebiștii” strânși arici în jurul închizătorilor Șut și Lixandru.

Șutul lui Despodov, în bara lateral stânga a porții lui Târnovanu, dintr-un unghi pe „jumătate mort”, și „libera” executată de Șut, dar deviată în lateral de Kotarski, ne-au făcut mai atenți la meci.

Au mai trecut 9 minute până ca una din echipe să mai miște ceva pe teren. Taison l-a ridiculizat pe Crețu, însă a intervenit Târnovanu, iar Camara a trimis cu capul pe lângă poarta românilor.

În minutele adiționale, 6 la număr, FCSB l-a pierdut pe Lixandru – posibil să fi suferit entorsă la genunchi, cu smulgere de ligamente – și Bârligea a marcat.

În partea secundă, după eliminarea lui Darius Olaru, PAOK a atacat și FCSB s-a apărat bine, în unele momente eroic!

După două etape, FCSB ocupă locul 4, la egalitate de puncte (6) cu Lazio, Lyon, Tottenham și Anderlecht!

Foto ultras24.ro – captură video/ PAOK vs FCSB

A marcat: Bîrligea (45+8)

Eliminat: Darius Olaru (55, cumul cartonașe galbene)

PAOK: Kotarski – Otto, Kedziora, Michailidis, Sastre (70, Zivkovic) – Camara (69, Bakayoko), Ozdoev (75, Schwab) – Taison, Konstantelias, Despodov (83, Shoretire) – Chalov (70, Tissoudalli)

Rezerve: Monastirlis, Balomenos, Bakayoko, Zivkovic, Schwab, Shoretire, Thymianis, Tissoudalli
Antrenor: Răzvan Lucescu

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, M.Popescu, Radunovic – Șut, Lixandru (45+5, Edjouma) – Băluță (46, Miculescu), Olaru, Fl. Tănase (64, Oct. Popescu) – Bîrligea (78, Alhassan)

Rezerve: Vlad, Panțîru, M.Popescu, Oct. Popescu, Edjouma, Baeten, Musi, Alhassan, Luis Phelipe, Miculescu, Ștefăenscu, D. Popa,
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Sascha Stegemann / Asistenți: Marco Achmuller, Christof Gunsch (toți din Germania)/ Arbitru VAR: Pascal Muller / Asistent VAR: Katrin Rafalski (ambii din Germania)

Primele 8 echipe din grupa de Europa League se califică direct în optimile de finală, în timp ce locurile 9-24 vor disputa un baraj pentru accederea în „optimi.”

Ultimele 12 echipe, care se vor clasa pe locurile 25-36 la finalul fazei grupei, vor părăsi definitiv competițiile europene, nu vor retrograda în Conference League.

REZULTATE ETAPA 2 – FAZA LIGII – EUROPA LEAGUE:

Ferencvaros vs Tottenham 1-2/ Hoffenheim vs Dinamo Kiev 2-0/ Lazio vs Nice 2-1/ M. Tel Aviv vs Midtylland  0-2/ Olympiakos vs Braga 3-0/ Qarabag vs Malmo 1-2/ Real Sociedad vs 1-2/ RFS vs Galatasaray 2-2/ Slavia Praga vs Ajax 1-1/ Ath. Bilbao vs Alkmaar 2-0/ Besiktas vs E. Frankfurt 1-3/ Elfsborg vs AS Roma 1-0/ FC porto vs Manchester Utd 3-3/ Plzen vs Ludogorets 0-0/ Rangers vs Lyon 1-4/ Royale Union vs Bodo/Glimt 0-0/ Twente vs Fenerbahce 1-1