Europa League

FCSB vs RFS 4-1/ Campioana României obține primele puncte în grupa Europa League/ Rezumat Video/ Ce a declarat MM Stoica

FCSB a învins-o pe FC RFS (Letonia), scor 4-1 (2-1), în grupa Europa League – 36 de participante.

Daniel Bârligea a deschis scorul, Marius Ștefănescu a readus campioana României în avantaj, după ce echipa letonă a restabilit egalitatea, iar Darius Olaru a reușit o „dublă” în repriza a doua.

Vlad Chiricheș a fost singurul jucător avertizat cu cartonașul galben (minutul 88) de arbitrul Felix Zwayer (Germania).

La partida disputată pe Arena Națională au asistat 34.257 de spectatori, număr oficial anunțat de organizatori.

foto ultras24.ro – captură video/ FCSB vs RFS

Au marcat: Bîrligea (8), M. Ștefănescu (32), Olaru (58, 69) – Lipusccek (23)

Foto ultras24.ro/ captură video – Darius Olaru

FCSB: Târnovanu – M. Popescu, Chiricheș, Dawa, Radunovic – Edjouma (67, Șut), Lixandru – Ștefănescu (67, Băluță), Olaru (84, D. Popa), Miculescu (46, Tănase) – Bîrligea (76, Oct. Popescu)

Rezerve: A. Vlad – Crețu, Panțîru, Tănase, Șut, Oct. Popescu, D. Popa, Băluță, Pantea, Musi, Alhassan, L. Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

RFS: Ondoa – Savalnieks (46, Ndjiki), Prenga (70, Njie), Balodis, Lipuscek – Marhiev (70, Silagadze), Panic – Odisharia (84, Sturglis,), Ikaunieks, Zelenkovs – Kouadio (70, Osuagwu)

Rezerve: Steinbors, Vilkovs – Osuagwu, Ndjiki, Sturglis, Lemajic, Mares, Njie, Silagadze
Antrenor: Viktors Morosz

Arbitru: Felix Zwayer (Germania)/ Arbitrii asistenți: Robert Kempter, Christian Dietz (ambii din Germania)/ Arbitru de rezervă: Sven Jablonski (Germania)/ Arbitru VAR: Christian Dingert (Germania)/ Arbitru asistent VAR: Johann Pfeier (Gerrmania)

Mihai (MM) Stoica, președintele Comisiei de Administrație al clubului, s-a arătat mulțumit de rezultatul final și de conlucrarea dintre Darius Olaru și Florin Tănase.

„Suntem cu picioarele pe pământ. Am început cu singura echipă inferioară din punct de vedere valoric. Am făcut ce trebuia, ceea ce e extrem de important. E adevărat că în prima repriză am avut momente când aprcă pierdusem controlul meciului, dar de la golul 2 a fost foarte bine. A avut Ștefan Târnovanu niște intervenții foarte bune, iar în a doua parte a meciului am fost doar noi pe teren.

Mărturisesc că m-am gândit și am sperat ca BÎrligea și Ștefănescu să fie bine. Au marcat amândoi, dar ce mi s-a părut mie extrem de important – pentru că aici era o chestie de lider, cine e liderul echipei – asta putea să fie o problemă. Problema asta s-a rezolvat. Această conlucrare dintre Olaru și Tănase la golurile 3 și 4 ne-au făcut fericiți. Este extrem de important când jucătorii tăi de mare valoare se caută unul pe celălalt.

Dacă noi vom fi altruiști și vom alerga la modul cum alergăm, o să ieșim și din groapă în campionat și putem să facem surprize în această competiție. Eu cred că orice punct făcut de acum încolo e un rezultat satisfăcător”, a mai spus Mihai Stoica.