Baschet

FIBA Europe Cup// Înfrangeri pentru CSU Sibiu și CSM Oradea

Reprezentantele baschetului românesc masculin în FIBA Europe Cup au pierdut în această seară partidele jucate în fața propriilor suporteri.

La Sibiu, în Sala Transilvania, CSU a comis o sumedenie de greșeli în prima repriză, cu precădere în sfertul doi, catastrofal de-a dreptul, permițandu-le scoțienilor de la Caledonia Gladiators să le înscrie 41 de puncte. La pauză, tabela indica un neverosimil 23-41 (14-15, 9-26!!!).

În sfertul 3, Dragoste și Pratt au înscris câte o triplă, însă oaspeții nu le-au dat ocazia să-și continue recitalul. Cele 22 de puncte diferență au fost însă rapid anihilate de sibieni, care reușesc să câștige sfertul la 12 puncte diferență, scor 26-14.

foto// arhiva – facebook – BCCSUSibiu

Ultimul sfert a început de la 49-55, deficit deloc îngrijorător și posibil de anulat. Din nefericire, CSU s-a dovedit neinspirată sub panoul advers și moale pe faza defensivă. Caledonia Gladiators s- a impus cu 80 la 68 (14-14, 9-26, 26-14, 19-25).

Principalii marcatori: K. Adnam 14 puncte, M. Pratt 14, Y. Minchev 11, P. Ivanov (CSU) – Whelan 24, M. Jovicic 20, DuBosse 9, Moore 9 (Caledonia).

Partidă dramătică la Oradea, între CSM și Patrioti Levice. S-au marcat 184 de puncte, înă victoria le-a aparținut baschetbaliștilor slovaci. Scor 91-93!

CSM a început bine partida și a intrat la pauză cu un avantaj de 5 puncte, câștigaând ambele sferturi, ce-i drept la diferențe mici, cu 28-25, respectiv 23-21.

foto// facebook – arhiva csm oradea

Sfertul trei a fost decisiv și le-a aparținut în totalitate oaspeților, care prin coșurile de trei puncte au adus-o pe Levice la conducere și au intrat în sfertul patru cu 79 la 70, câștigând sfertul cu 33 la 19 (!).

Neal și Parson au ținut-o în viață pe CSM și finalul a devenit incendiar, însă Levice a obținut victoria la 2 puncte diferență.

Principalii marcatori: Neal 30 puncte, Pearson 12, Baciu 10 (CSU) – Kaukiainen 20, Knezevic 19, Wheeler 12 (Levice)