Liga 2 – Runda 13// REZUMATE VIDEO// Remiză în partida Gloria Buzău vs Ceahlăul// Slobozia câștigă la Pitești!

Gloria Buzău și Ceahlăul Piatra Neamț au terminat la egalitate, scor 1-0 (1-0). Gazdele au deschis scorul în minutul 44, Pervan transformând penalty-ul dictat în favoarea echipei sale. Ambele formații au lovit bara în prima repriză, buzoienii de două ori.

În partea secundă, Ceahlăul a egalat prin Bogdan Forizs, care a marcat cu o plasată lovitură de cap în urma unei centrări din corner. Formația pregătită de Cristian Pustai a terminat jocul în inferioritate numerică, Neicuțescu fiind eliminat în minutul 81 pentru al doilea cartonaș  galben. Patrick Petre (Ceahlăul) a fost introdus pe teren în minutul 73, dar a fost schimbat în minutul 89!

foto// opiniabuzau.ro

Gloria Buzău a acumulat 22 de puncte, locul 5, iar Ceahlăul se află pe poziția a 9-a, cu 19 puncte. Ambele formații au înregistrat cea de-a patra remiză.

Au marcat: Pervan (44-11m) – Forizs (69-11m)

Gloria Buzău: Greab – Ferraresso, Wiktorski, Dobrosavlevici, Sălceanu (42, Pîrvulescu), Trebotic (I. Șerban 29′), V. Angelov (75, C. Dumitru), Pervan (75, Brâncoveanu), Mat. Tănasă (75, Chica-Rosa), Mihaiu, Val. Dumitrache
Rezerve: Haymamba – Patapis, Golan, Sg. Pîrvulescu, Chică-Roșă, Cr. Dumitru, Diogo Izata, Brîncoveanu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Ceahlăul: Barna – Bacalu, Jalbă, Vișinar (cpt.), Pedro Albino, Akwasi (Joao Jaquite 65′), Onișa (Forizs 65′), Llullaku (73, P. Petre, 89, Petkov), M. Savu (73, Anton), Neicuțescu, Cortelezzi
Rezerve: Wynney – P. Petre, Al. Anton, Al. Fărăgău, Larrauri, Tud. Oltean, Petkov
Antrenor: Cristian Pustai

În cel de-al treilea meci al etapei, Campionii FC Argeș au pierdut în fața Unirii Slobozia, scor 0-1. Golul victoriei a fost marcat de Gabriel Lazăr, în minutul 64.

Piteștenii au înregistrat cea de-a doua înfrângere consecutivă, în timp ce ialomițenii pregătiți de Adrian Mihalcea au pus capăt seriei de două rezultate negative.

Unirea Slobozia a acumulat 27 de puncte și a egalat-o pe CSC Șelimbăr, liderul campionatului. FC Argeș ocupă loc 13 cu 15 puncte.

Program – Rezultate – Runda 13:

Chindia Târgovişte – CS Mioveni 0-2 (0-2)// Au marcat: D. Toma (9), Gogor (39)

Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1 (1-0)// Au marcat: Pervan (44-11m) – Forizs (69)

Campionii FC Argeş – Unirea Slobozia 0-1 (0-0)// A marcat: G. Lazăr (64)

sâmbătă, 11 noiembrie 2023, ora 11:00//  CS Tunari – Concordia Chiajna

sâmbătă, 11 noiembrie 2023, ora 11:00//  Metaloglobus Bucureşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FRF.tv

sâmbătă, 11 noiembrie 2023, ora 11:00// CSM Alexandria – Corvinul Hunedoara

sâmbătă, 11 noiembrie 2023, ora 11:00// CSC Şelimbăr – Progresul Spartac

sâmbătă, 11 noiembrie 2023, ora 11:00// CSM Slatina – CSC Dumbrăviţa

sâmbătă, 11 noiembrie 2023, ora 11:00// Unirea Dej – CSM Reșița

luni, 13 noiembrie 2023, ora 17:30// Steaua – FK Miercurea Ciuc – Digi Sport, Prima Sport