Liga 2 – Runda 1// Debut perfect pentru reșițeni – Rezumat Video/ Remiză între Steaua și CFC Argeș – Rezumat Video

ACSM Reșița – cu drept de promovare în SuperLiga, după ce în această vară a devenit club de drept privat! – a învins-o pe FC U Craiova, scor 2-0, în prima etapă a noului sezon Liga 2.

Istoria acestei partidei este scurtă, scrisă în doar 12 minute! „Milanul din Banat” a deschis scorul în minutul 2, prin Lascu, care a reluat în poartă mingea venită din bară. După două minute, Alexandru Negru a fost faultat în careu de Mario Ilie și arbitrul Alin Olaru a dictat penalty. Florin Haită a înscris pentru 2-0!

În minutul 12, echipa lui Adrian Mititelu a rămas în inferioritate numerică, Tudor Oltean (ex- Ceahlăul Piatra Neamț) încasând al doilea cartonaș galben. De primul „galben” a făcut rost în minutul 1!

foto ultras24.ro/ captură video – Digi Sport/ ACSM Reșița vs FC U Craiova 1948

REZUMAT VIDEO

CSM REȘIȚA vs FC U Craiova 2-0 (2-0)

CSM REȘIȚA: Goga – Elton da Silva, Dudea, Rimovecz – Al. Negru, Dam. Isac, Cioiu (81, D. Fărăgău), Chera (81, Fota) – Haită (61, Samake), Lascu (87, Doană), Andr. Burlacu (81, Tucaliuc)

Rezerve: Dincă – Bocșan, Tucaliuc, Fota, Doană, Bărboianu, D. Fărăgău, M. Angelov, Samake
Antrenor: Flavius Stoican

FCU CRAIOVA: C. Sandu – R. Negru, Padula (87, Blidar), Lekiatas, Tud. Oltean – Sidibe (46, Lumbu), Dr. Albu, Vl. Pop (85, Abbey), M. Ilie (58, Tr. Ciubotaru) – Ibrahim, Cl. Bălan (58, A. Dragu)

Rezerve: Gurău – Tr. Ciobotaru, Bounaas, Lumbu, Ct. Albu, A. Dragu, Ghindovean, Abbey, Blidar
Antrenor: Marius Croitoru

Arbitru: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea)/ Asistenți: Răzvan Claudiu Tudor (Bucureşti), Patrik-Ștefan Sandu (Timişoara)

Steaua și CFC Argeș au terminat la egalitate, scor 0-0, în ultima partidă din cadrul primei etape a sezonului 2024/2025 Liga 2.

Iglesias (ex – Dinamo Bucuești/ SuperLiga), cu două încercări în minutul 7, și Chipirliu, în minutele 16 și 37, nu l-au putut învinge pe Oncescu. Echipa piteșteană a replicat prin Vlad Morar și Petrescu, dar șuturile acestora nu au prins spațiul porții bucureștene.

foto ultras24.ro/ captură video – Digi Sport/ Steaua vs CFC Argeș

FC Argeș ar fi putut pleca din Ghencea cu toate punctele, dar Marius Briceag, în minutul 90+1, prins în postura de extremă. a șutat din câțiva metri în brațele lui Frânculescu. Ocazie monumentală irosită de experimentatul fundaș stânga al Piteștiului.

STEAUA vs CFC ARGEȘ 0-0

STEAUA: Frănculescu – St. Drăghici, Vîrtej, Beța, Ad. Ilie – Dav. Păcuraru (60, D. Matei), Dani Iglesias, Rober Sierra, Enceanu (60, Ad. Popa) – Nacho Heras (84, Rasdan), Chipirliu (84, Dane)

Rezerve: Raf. Munteanu – Nedelea, Kereki, Ad. Pop, Ad. Popa, Răsdan, Raicu, Dav. Matei, Dane
Antrenor: Daniel Oprița

CFC ARGEȘ: Oncescu – Tofan, M. Tudose, Esteban Orozco, Briceag – P. Petrescu (63, Buhăcianu), Seto, Doukoure, Y. Pîrvu (63, A. Dima) – Vl. Morar (63, Gronner 63), R. Moldoveanu (88, P. Dulcea)

Rezerve: Straton – Borța, Ghiocel, G. Garutti, Dinoci, Andr. Dima, Dulcea, Buhăcianu, Gronner
Antrenor: Nicolae Dică

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)/ Asistenți: Claudiu Şchiopeţ (Braşov), Damian Antal (Bacău)

PROGRAM – REZULTATE – RUNDA 1

CSC Dumbrăviţa – Metalul Buzău 3-1 (2-1)/ Au marcat: M. Salhi (8, 36), Cibi (65) – V. Robu (25)

CSM Focşani – AFC Câmpulung Muscel 2-0 (1-0)/ Au marcat: R. Gorovei (27), D. Rența (51)

CSM Slatina – FC Voluntari 1-1 (1-0)/ Au marcat C. Doman (8) – I. Armaș (90+7); Eliminat I. Burnea (87)

Concordia Chiajna – CS Afumaţi 2-4 (2-3)/ Au marcat: Burcea (25),Ghimfuș (44) – C. Stanciu (20, 27), A. Dițu (32), C. Dima (59 – autogol); Eliminat: A. Misaras (92 – Concordia)

CS Mioveni – Unirea Ungheni 0-0

Metaloglobus Bucureşti – Chindia Târgovişte 3-2 (2-2)/ Au marcat: Huiban (39), Honciu (45), Issah (90+5) – D. Florea 930), Zivkovic (45+1)

FC Bihor Oradea – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-0

FK Miercurea Ciuc – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-1 (3-0)/ Au marcat: Bakos (7, 34), Dolny (14) – Davordzie (68)

ACSM Reşiţa – FCU Craiova 2-0 (2-0)/ Au marcat: Lascu (2), Haită (6 – penalty)

Steaua Bucureşti – Campionii FC Argeş 0-0

Corvinul Hunedoara – CSC Şelimbăr – Amânat pentru o dată încă nestabilită.

Liga 2 Casa Pariurilor// A fost stabilit programul meciurilor noului sezon!/ Vezi programul celor 21 de etape!