Liga 2// Runda – 13// Anomaliile fotbalului românesc. Primele două clasate nu au drept de promovare!

CSC 1599 Șelimbăr și-a consolidat poziția de lider, 30 de puncte acumulate, în urma succesului chinuit repurtat în această dimineață, în cadrul rundei a 13- a a sezonului regular, scor 2-1 în fața Progresul Spartac, ultima clasată. Golul victoriei a fost marcat în minutul 86, Progresul evoluând în inferioritate numerică din minutul 80.

Corvinul Hunedoara a câștigat la Alexandria, scor 2-0, goluri marcate în prima repriză, și ocupă locul 2 la 3 puncte de Șelimbăr, la egalitate cu Unirea Slobozia.

Șelimbăr și Corvinul nu au drept de promovare!

Victorii importante au obținut CSM Slatina, 3-0 cu Dumbrăvița, Metaloglobus, 2-1 cu Viitorul Tg. Jiu și CSM Reșița, 3-1 pe terenul Unirii Dej.

foto// facebook – fccorvinul1921hunedoara

Program – Rezultate – Runda 13:

Chindia Târgovişte – CS Mioveni 0-2 (0-2)// Au marcat: D. Toma (9), Gogor (39)

Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1 (1-0)// Au marcat: Pervan (44-11m) – Forizs (69)

Campionii FC Argeş – Unirea Slobozia 0-1 (0-0)// A marcat: G. Lazăr (64)

CS Tunari – Concordia Chiajna 1-1 (0-1)// Au marcat: Ivanovski (52) – Codrea (5)

Metaloglobus Bucureşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-1 (1-1)// Au marcat: Huiban (45+3), Honciu (78) – Njifakue (26)

CSM Alexandria – Corvinul Hunedoara 0-2 (0-2)// Au marcat: M. Coman (11), Hrezdac (36)

CSC Şelimbăr – Progresul Spartac 2-1 (1-1)// Au marcat: C. Soare (39), Rotund (86) – Chirițoiu (33-11m)

CSM Slatina – CSC Dumbrăviţa 3-0 (1-0)// Au marcat: Sălcianu (21), D. Toma (81-11m), C. Dragu (85)

Unirea Dej – CSM Reșița 1-3 (1-1)// Au marcat: Golda (32) – Fărăgău (2), Drăghiceanu (62), A. Negru (78)

CSA Steaua – FK Miercurea Ciuc 1-0 (0-0)// A marcat: Chipirliu (78)