Liga 2 – Runda a 2-a// Sâmbătă excelentă pentru argeșenele AFC Câmpulung și CS Mioveni/ Ceahlăul și Panduri Tg. Jiu – făcute zob de CSM Slatina și FK Csikszereda!

FC Voluntari și Concordia Chiajna au terminat la egalitate, scor 1-1, în prima partidă din cadrul etapei a 2-a Liga 2. Partida s-a disputat vineri, 19 august.

Astăzi, 9 august, de la ora 11.00, s-au jucat șapte (7) partide, în care au fost înscrise 19 goluri, 12 dintre acestea în prima repriză.

FK Csikszereda M. Ciuc a obținut cea de-a doua victorie din acest sezon, 4-1 la Târgu Jiu, și s-a instalat pe prima treaptă a clasamentului. Echipa harghiteană a marcat 7 goluri și a primit două!

La Piatra Neamț, CSM Slatina se impune cu 3-0 în fața Ceahlăului, succes asigurat prin golurile marcate în prima repriză, două de veteranul Cătălin Doman (36 ani). Echipa nemțeană rămâne fără punct după două etape.

AFC Muscelul Câmpulung a reușit să o învingă pe FC Bihor, scor 2-1, după ce la pauză ardelenii se aflau în avantaj, prin golul înscris de Jurj, în minutul 23. Argeșenii au întors soarta partidei în 7 minute, grație golurilor lui Ene și Ciurea. Meciul s-a jucat Buftea, pe unul dintre terenurile Centrului Național de Fotbal. Arena din Câmpulung nu a fost (încă) omologată pentru Liga 2!

CS Afumați și Metalul Buzău, ambele nou-promovate în eșalonul secund, au pierdut la același scor, 0-1, în fața mult mai titratelor CS Mioveni, respectiv Steaua București.

Victorie facilă obținută de Șelimbăr în disputa cu Metaloglobus. La pauză, echipa sibiană conducea cu 3-0, oaspeții reușind să reducă din handicap în minutul 58, prin Caramalău.

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 2-a

FC Voluntari (2 p.) vs Concordia Chiajna (1 p.) 1-1 (1-0)/ Au marcat: Carnat (7) – Ciuciulete (81)

Sâmbătă, 10 august, ora 11.00

ACS Viitorul Viitorul Pandurii Tg Jiu (1 p.) vs  FK Csikszereda M. Ciuc (6 p.) 1-4 (0-1)/ Au marcat:  (90+4) – Gal-Andrezly (45+2), Babati (54 – penalty), Bakos (63), Dolny (68)

AFC Câmpung Muscelul (3 p.) vs FC Bihor (1 p.)  2-1 (0-1)/ Au marcat: R. Ene (61), Ciurea (68)  – Jurj (23)

Foto – Muscelul Câmpulung vs FC Bihor/ facebook – AFC Muscelul

Ceahlăul Piatra Neamț (0 p.) vs CSM Slatina (4 p.) 0-3 (0-3)/ Au marcat: Bracelli (8 – autogol), Doman (21, 42)

CS Afumați  (3 p.) vs CS Mioveni (4 p.) 0-1 (0-1)/ A marcat: Gutea (3)

Foto – CS Afumați vs CS Mioveni/ facebook – CS Mioveni

CSC 1599 Șelimbăr (3 p.) vs Metaloglobus București (3 p,)  3-1  (3-0)/ Au marcat: Marrone (12), Monea (18), Soare (25) – Caramlău (58)

ACSM Reșița (4 p.) vs CSC Dumbrăvița (4 p.) 1-1 (1-1)/ Au marcat: Burlacu (2) – Cibi (12)/ Din minutul 78, oaspeții au evoluat în inferioritate numerică!

foto – arhivă

Metalul Buzău ( 0 p.) vs Steaua București (4 p.) 0-1 (0-1)/A marcat: A. Popa (18)

Unirea Ungheni (1 p.) vs Corvinul Hunedoara (0 p.) – Amânat pentru o dată încă nestabilită!