Connect with us

Fotbal Intern

Liga 2 – Runda a 2-a// Live – CFC Argeș vs CSM Focșani 2-0/ Piteștenii bifează prima victorie din acest sezon

CFC Argeș a învins-o pe CSM Focșani, scor 2-0, în etapa a 2-a a Ligii 2. Partida s-a disputat la Mioveni, pe o căldură sufocantă, care a afectat intensitatea jocului în abele reprize.

Echipa piteșeană a acumulat patru puncte și în runda viitoare va juca la Oradea, cu FC Bihor. Partida va avea loc ăn 20 august și va fi televizată.

În runda a treia, duminică, 18 august, CSM Focșani primește vizita Metalul Buzău.

Vezi Cronica Live!

Foto ultras 24.ro/ CFC Argeș vs CSM Focșani/ captură video – Digi Sport

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+3 – GOOOLL CFC ARGEȘ – Gronner înscrie cu un șut din întoarcere, din marginea careului mic.

Minutul 88 – O ultimă schimbare în echipa argeșeană și o nouă lovitură de la colțul terenului pentru echipa focșaneană.

Minutul 83 – În ultimele minute, fotbaliștii Argeșului au avut câteva atacuri palide la poarta oaspeților.

Minutul 67 – Meciul a intrat pe modulul slow, fotbaliștii fiind afectați de căldură. O nouă schimbare făcută de Dică.

Minutul 66 – Tofan șutează în plasa din spatele porții lui Ureche.

Minutul 57 – Triplă schimbare în echipa moldoveană. Vezi caseta tehnică.

Minutul 52 – Yannis Pîrvu șutează și mingea este deviată în corner. Început excelent de repriză pentru alb-violeți. A prins glas și galeria!

Minutul 50 – Robert Moldoveanu recentrează și Gronner trimite imprecis cu capul. La pauză, norvegianul l-a schimbat pe Vlad Morar.

Minutul 48 – Pîrvu, introdus în locul lui Dima, obține prima lovitură de colț pentru echipa piteșteană.

Minutul 47 – Petrișor Petrescu șutează aiurea, din interiorul careului.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Două modificări efectuate de Nicolae Dică. Vezi caseta tehnică.

Minutul 45+3 – Final de primă repriză.

Minutul 39 – GOOOLL CFC ARGEȘ – Piteștenii deschid scorul prin autogolul lui Ciopa. Preocupat să-și împingă adversarul direct în interiorul careului mic, fundașul a uitat de minge, care l-a lovit în umăr și a intrat în poarta lui Ureche.

Minutul 33 – Al treilea corner pentru CSM Focșani.

Minutul 32 – După a doua pauză de hidratare, Zaharia își încearcă din nou norocul, cu un șut asemănător celui expediat în urmă cu trei minute.

Minutul 29 – CSM Focșani devine tot mai curajoasă și Zaharia îl întinde pe Oncescu, însă mingea șutată de la aproximativ 23 de metri, lateral stanga, nu prinde spațiul porții. Piteștenii au pierdut control partidei.

Minutul 27 – Oaspeții beneficiază de a doua lovitură de la colțul terenului.

Minutul 20 – Ocazie mare a CSM Focșani. Briceag a pierdut duelul aerian cu Sorin Săpunaru și mingea a trecut pe lângă poarta lui Oncescu. Un atac pozițional, încheiat cu o centrare, a stat la originea celei mai mari ocazii de gol de până în acest minut.

Minutul 15 – Vlad Morar șutează din întoarcere, de la aproximativ 17 metri, cu stângul, însă Ureche reține.

Minutul 9 – Prima ocazie de gol a partidei le aparține jucătorilor piteșteni. Portarul oaspeților a respins în lateral șutul lui Robert Moldoveanu.

Minutul 5 – Piteștenii înscriu prin Vlad Morar, dar golul este anulat pentru ofsaid!

Minutul 3 – CSM Focșani execută primul corner din meci.

Minutul 1 – A început partida.

CFC ARGEȘ: Oncescu – Tofan, G. Garutti, Esteban Orosco, Briceag – P. Petrescu (68, Rădescu), Seto, Doukoure, Andr. Dima (46, Y. Pîrvu) – Vl. Morar (46, Gronner), Rob. Moldoveanu (88, Dulcea)

Rezerve: Straton – Borța, Rădescu, M. Tudose, Dinoci, Y. Pîrvu, Dulcea, Buhăcianu, Gronner
Antrenor: Nicolae Dică

CSM FOCȘANI: Ureche – S. Săpunaru, Ciopa, Vișinar, Tamași – Brînzan (77, Stancu), Rența (72, Al. Mazilu) – Pedro Albino (57, Gorovei), Rob. Enache (57, Dănăilă), Al. Fl. Zaharia – Dodoi (57, Ciobanu)

Rezerve: Uțiu – Creț, Al. Mazilu, Jalbă, Mih. Stancu, Cr. Ciobanu, Gorovei, Dănăilă, Dr. Oprea
Antrenor: Călin Moldovan

Arbitru: Claudiu Gaitin (Timişoara)/ A1. Cristian Daniel Ilinca (Craiova), A2. Ioan Daniel Humiţa (Armeniş – Caraş Severin)/ Arbitru de rezervă: Claudiu Andrei Filip (Craiova).

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 2-a

FC Voluntari (2 p.) vs Concordia Chiajna (1 p.) 1-1 (1-0)/ Au marcat: Carnat (7) – Ciuciulete (81)

Sâmbătă, 10 august, ora 11.00

ACS Viitorul Viitorul Pandurii Tg Jiu (1 p.) vs  FK Csikszereda M. Ciuc (6 p.) 1-4 (0-1)/ Au marcat:  (90+4) – Gal-Andrezly (45+2), Babati (54 – penalty), Bakos (63), Dolny (68)

AFC Câmpung Muscelul (3 p.) vs FC Bihor (1 p.)  2-1 (0-1)/ Au marcat: R. Ene (61), Ciurea (68)  – Jurj (23)

Ceahlăul Piatra Neamț (0 p.) vs CSM Slatina (4 p.) 0-3 (0-3)/ Au marcat: Bracelli (8 – autogol), Doman (21, 42)

CS Afumați  (3 p.) vs CS Mioveni (4 p.) 0-1 (0-1)/ A marcat: Gutea (3)

CSC 1599 Șelimbăr (3 p.) vs Metaloglobus București (3 p,)  3-1  (3-0)/ Au marcat: Marrone (12), Monea (18), Soare (25) – Caramlău (58)

ACSM Reșița (4 p.) vs CSC Dumbrăvița (4 p.) 1-1 (1-1)/ Au marcat: Burlacu (2) – Cibi (12)/ Din minutul 78, oaspeții au evoluat în inferioritate numerică!

Metalul Buzău ( 0 p.) vs Steaua București (4 p.) 0-1 (0-1)/A marcat: A. Popa (18)

Unirea Ungheni (1 p.) vs Corvinul Hunedoara (0 p.) – Amânat pentru o dată încă nestabilită!

FCU Craiova 1948 (3 p.) vs Chindia Târgoviște (0 p.) 1-0 (1-0)/ A marcat: Sidibe (25)

CFC Argeș (1 p.) vs CSM Focșani (3 p.)  2-0 (1-0)/ Au marcat: Ciopa (39 – autogol), Gronner (90+3)