Liga 2// Remiză în FC Bihor vs FCU Craiova, iar FK Csikszereda a bifat a 8-a victorie/ Rezultate + Clasament

Etapa a 9-a a programat sâmbătă, 5 octombrie, nouă (9) partide, dar s-au jucat doar opt dintre acestea.

Performerele etapei sunt Metalul Buzău, CFC Argeș, FC Voluntari și ACSM Reșița, care s-au impus la limită, pe terenuri străine.

UPDATE – Luni, ora

Astăzi, luni 7 septembrie, s-au disputat ultimele două meciuri din runda a 9-a: FC Bihor vs FCU 1948 Craiova 1-1 (1-1) și FK Csikszereda vs CSM Focșani 1-0 (0-0)

Florin Maxim (Corvinul, foto stânga) este la prima înfrângere în campionat, iar Boigdan Andone (foto dreapta) la primul succes pe banca CFC Argeș!

Chindia Târgoviște a obținut un succes reconfortant, 4-0 contra AFC Muscelul Câmpulung, echipă la care a debutat și Gabriel Torje.

Din postura de echipe oaspete, Ceahlăul, CSC Dumbrăvița și Steaua, au plecat neînvinde de la Ungheni, Chiajna și Slatina.

UPDATE – Partida CSC 1599 Șelimbăr vs ACS Pandurii Tg. Jiu, programată pentru astăzi, de la ora 11.00, în cadrul etapei a 9-a, nu s-a disputat. Conducerea clubului din Tîrgu Jiu a anunțat FRF că se află în imposibilitatea de a face deplasarea la Cisnădie, localitatea unde CSC Șelimbăr își dispută meciurile de propriul teren.

În urmă cu două zile, președintele ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu a anunțat că echipa se află în imposibilitatea de a face deplasarea la Cisnădie, unde sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 11.00, ar urma să joace împotriva CSC 1599 Șelimbăr.

Situația financiară de la echipă este dezastruoasă, după ce mai mulți sponsori și-au retras finanțarea.

„Sincer, am fost în imposibilitatea organizării meciului de sâmbătă. Din cauza rezultatelor, sponsorii cam și-au retras bănuții, să zic așa! Să văd ce soluție găsim. În momentul ăsta, sponsorii nu au finanțat, nu au vrut să mai dea bani.

Asta e! Am informat Federația că nu ne prezentăm la meciul de sâmbătă. Nu e vorba de transport, e vorba de hotel. Asta e, vom găsi noi vreo soluție, cumva”, a declarat Călin Vladimirescu, potrivit Liga2.ro.

Partida va fi pierdută la ”masa verde” de echipa gorjeană, care va fi și amendată, iar la o a doua abatere de agest gen va fi exclusă din campionat!

Foto – facebook CS Mioveni/ CS Mioveni vs ACSM Reșița

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90 – Fluier final în partidele CSM Slatina vs Steaua 1-1/ Concordia vs CSC Dumbărvița 0-0/ Unirea Ungheni vs Ceahlăul Piatra Neamț 1-1/ CS Afumați vs FC Voluntari 0-1/ Corvinul vs Metalul Buzău 0-1/ Chindia vs AFC Câmpulung 4-0/ CS Mioveni vs CSM Reșița 0-1/ Metaloglobus vs CFC Argeș 1-2

Minutul 89 – Chindia a marcat și al patrulea gol!

Minutul 84 – Chindia Târgoviște și-a asigurat victora în meciul cu AFC Muscelul. Este 3-0!

Minutul 84 – ACSM Reșița profită jucătorul în plus și deschide scorul la Mioveni!

Minutul 78 – Ceahlăul înscrie în deplasarea de la Ungheni. Este 1-1!

Minutul 73 – Metaloglobus a redus din diferență în meciul cu CFC Argeș. Este 1-2!

Minutul 73 – Metalul Buzău înscrie la Hunedoara. Corvinul este condusă pe propriul teren de nou-promovata Metalul!

Minutul 69 – Chindia Târgoviște înscrie pentru 2-0!

Minutul 64 – Steaua a restabilit egalitatea în partida cu CSM Slatina.

Minutul 59 – CS Mioveni evoluează în inferioritate numerică!

Minutul 56 – FC Argeș înscrie pentru 2-0 în meciul cu Metaloglobus!

Minutul 51 – Deschidere de scor și la Tărgoviște, unde gazdele au marcat în poarta nou-promovatei AFC Muscelul.

Minutul 50 – FC Argeș deschide scorul în meciul Metaloglobus.

Minutul 46 – În prima repriză s-au marcat doar trei goluri!

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 9-a:

SÂMBĂTĂ, 5 octombrie, ora 11.00

CSM Slatina vs Steaua București 1-1 (1-0)/ Au marcat: C. Doman (30) – Adrian Popa (64)

Concordia Chiajna vs CSC Dumbrăvița 0-0

CS Mioveni vs ACSM Reșița 0-1 (0-0)/ A marcat: Rimovecz (85)

Corvinul Hunedoara vs Metalul Buzău 0-1 (0-0)/ A marcat: D, Lazăr (73)

Metaloglobus Bucuești vs CFC Argeș 1-2 (0-0)/ Au marcat: Honciu (73) – Tudose (50), R. Moldoveanu (56)

Chindia Târgoviște vs AFC Cîmpulung Muscel 4-0 (0-0)/ Au marcat: Pesic (51, 69), Danu (84), I. Roșu (89)

CSC 1599 Șelimbăr vs ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu 3-0 (neprezentare!)

Unirea Ungheni vs Ceahlăul Piatra Neamț 1-1 (1-0)/ Au marcat: A. Popa (31) – P. Petre (78)

CS Afumați vs FC Voluntari 0-1 (0-1)/ A marcat: Merloi (21)