Liga 3// Cine sunt echipele calificate în Faza Finală pentru promovarea în L2!/ O echipă de mare tradiție a părăsit competiția

Astăzi, 25 mai, de la orele 17.30, s-au disputat partidele retur din Faza Semifinalelor pentru Barajul de Promovare în Liga 2!

UPDATE// Ora 20.40:

ETAPA FINALĂ a BARAJULUI de PROMOVARE în LIGA2:

Învingătoarea B1 – Învingătoarea B2// CSM FOCȘANI vs METALUL BUZĂU

Învingătoarea B3 – Învingătoarea B4// CS AFUMAȚI vs CS DINAMO

Învingătoarea B5 – Învingătoarea B6// AFC CÂMPULUNG MUSCELUL vs SCM RÂMNICU VÂLCEA

Învingătoarea B7 – Învingătoarea B8// CSC GHIRODA și GIARMATA Vii vs FC BIHOR

Învingătoarea B9 – Învingătoarea B10// GLORIA 2018 BISTRIȚA vs UNIREA UNGHENI

Partidele din Faza Finală se dispută în dublă mansă: 1 iunie (turul), respectiv 5 iunie (returul)!

SE JOACA ACUM! Ultras24.ro transmite LIVE informații de la cele 10 meciuri!

ECHIPELE CALIFICATE: CSM Focșani, CS Afumați, CS Dinamo București, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, SCM Râmnicu Vâlcea, Unirea Ungheni, FC Bihor, AFC Câmpulung Muscelul, Metalul Buzău și Gloria 2018 Bistrița!

ECHIPELE EIMINATE: Bucovina Rădăuți, FC bacău, SC Popești Leordeni, Dunărea Călărași, Vedița Colonești, Olimpic Zărnești, SSU Politehnica Timișoara, ACSO Filiași, CSM sighetu Marmației și SCM Zalău.

PRELUNGIRI:

Gloria Bistrița se impune la loviturile de departajare cu 5-3!

La Bistrița, în jocul Gloria vs Sighetu Marmației, scor 1-1 și după disputarea celor două reprize de prelungiri, se trece la executarea loviturilor de departajare!

Metalul Buzău câștigă la loviturile de departajare în fața celor de la FC Bacău!

AFC Câmpulung se impune cu 2-1 în fața Vedița Colonești, după prelungiri, și accede în Faza Finalelor!

IMPORTANT! Au intrat în prelungiri următoarele partide: FC Bihor – ACSO Filiași 0-0/ Metalul Buzău – FC Bacău 2-1/ Gloria Bistrița – Sighetu Marmației 1-1/ AFC Câmpulung Muscel – Vedița Colonești 1-1/

MINUTUL 90 – REZULTATE FINALE: CS Afumați vs SC Popești Leordeni 3-1/ SCM Zalău vs Unirea Ungheni 1-1/ CS Dinamo București vs Dunărea Călărași 1-0/ Bucovina Rădăuți – CSM Focșani 1-1/ Gloria Bistrița – Sighetu Marmației 1-1/ SCM Râmnicu Vâlcea – Olimpic Zărnești 6-0/ AFC Câmpulung Muscel – Vedița Colonești 1-1/ FC Bihor – ACSO Filiași 0-0/ Metalul Buzău – FC Bacău 2-1. CSC Ghiroda și Giarmata Vii – POLI Timișoara 0-1

Minutul 90+5 – CSM Focșani înscrie în partida cu Bucovina Rădăuți.Este 1-1!

Minutul 88 – CS Afumați a marcat pentru 3-1.

Minutul 83 – AFC Câmpulung Muscel a restabilit egalitatea în meciul cu Vedița Colonești. Este 1-1. În tur a fost 0-0!

Minutul 83 – Cu mare întărziere ne-a parvenit și scorul de la partida SCM Zalău vs Unirea Ungheni. În minutul 55, Sergiu Pop (Zalău) a restabilit egalitatea. Este 1-1!

Minutul 82 – SCM Râmnicu Vâlcea a marcat pentru 6-0. Simeanu a punctat în minutul 78!

Minutul 82 – SC Popești Leordeni reduce din handicap. CS Afumați conduce cu 2-1

Minutul 78 – Gloria Bistrița a restabilit egalitatea în jocul cu Sighetu Marmației. În tur a fost 0-0!

Minutul 72 – Festival de goluri la Râmnicu Vâlcea. Gazdele conduc cu 5-0!

Minutul 66 – CS Afumați a marcat pentru 2-0 și este în Faza Finalelor!

Minutul 62 – 4-0 pentru SCM Râmnicu Vâlcea în jocul cu Olimpic Zărnești.

Minutul 62 – Sighetu Marmației a deschis scorul la Bistrița, cu Gloria!

Minutul 57 – SCM Râmnicu Vâlcea se poate considera calificată în Faza Finalelor. Conduce cu 3-0 în fața Olimpic Zărnești!

Minutul 51 – SCM Râmnicu Vâlcea conduce cu 2-0. A marcat Cosmin Neagu.

Minutul 48 – S-a marcat și la Câmpulung Muscel. Vedița Colonești a deschis scorul în minutul 48, prin A. Voinescu!

Minutul 46 – IMPORTANT! Revenim cu un un scor înregistrat la pauză. Politehnica Timișoara conduce la Ghiroda, cu 1-0!

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 45+3Bucovina Rădăuți, Metalul Buzău, SCM Râmnicu Vâlcea, CS Dinamo, CS Afumați, se află în avantaj, la limită. La Zalău și Ghiroda, Unirea Ungheni, respectiv Poli TM conduc cu 1-0. Nu s-a marcat în partidele de la Câmpulung Muscel, Bistrița și Oradea. Este pauză!

Minutul 45 – Spre finalul primei reprize s-a înscris și la Afumați.

Minutul 36 – Metalul Buzău conduce pe FC Bacău cu scorul de 2-1.

Minutul 35 – S-a marcat la Rădăuți, Buzău, Râmnicu Vâlcea, București și Zalău. În patru partide conduc gazdele!

Iată programul partidelor – manșa retur – Faza Semifinalelor:

B1: Bucovina Rădăuţi (locul 1, Seria 1)   CSM Focşani (locul 2, Seria 2)   1-1 (1-0)/ A marcat: I. Netbai (22) – Tchassem (90+5)

Bucovina Rădăuți: Puianu – Andr. Alecsandru, Derevlean, Mug. Florescu, Ed. Ciobanu, Bejenar (cpt.), Netbai, Iul. Serediuc, Stroe, G. Popovici, Rob. Ciobanu
Rezerve: Butnariu – Căinari, I. Stoian, Pintilei, Grosu, Mih. Nistor, Săhlean, Hopulele, Gafencu
Antrenor: Ovidiu Murariu

CSM Focșani: R. Niczuly – S. Săpunaru (cpt.), Perju, Ciopa, Al. Dumitru, Tobă, Andr. Mazilu, Tchassem, Rob. Enache, Al. Zaharia, Dănăilă
Rezerve: S. Preda – Mih. Negoiță, R. Ungurianu, Tamași, Dănilă, Gorovei, Toader, Mih. Stancu, Dr. Oprea
Antrenor: Călin Moldovan

foto/ facebook – csmfocsani2007.ro

B2: Metalul Buzău (locul 1, Seria 2)  FC Bacău (locul 2, Seria 1)  2-1, 4-3 d.l.d. (2-1)/ Au marcat: V. Bobu (22, 36) – D. Burlacu (30)/ Meciul a intrat în prelungiri!

B3: CS Afumați (locul 1, Seria 3)  SC Popești Leordeni (locul 2, Seria 4)  3-1 (1-0)/ Au marcat: Iamandache (45), M. Zaina (66, 88 – penalty) – M. Vlaicu (82)

CS Afumați: Chioveanu – A. Lazăr, Al. Duțu, Al. I. Nicola, Cip. Stanciu, I. Zaina (cpt.), Iamandache, Vl. Tudorache, Beșleagă, Robicek, Gheoroae
Rezerve: Obretin – C. Tudose, Ghineț, M. Stancu, Al. Enache, Ciucur, S. Nica, Ed. Burlacu, I. Ionică
Antrenor: Vasile Neagu

SC Popești Leordeni: G. Păduraru – Boiangiu (cpt.), Burnaz, Catrina, Cernițchi, Al. Nic. Gheorghe, Leafu, I. Tudorache, Motroc, Purice, Al. D. Stoian
Rezerve: Andr. Voican – M. Abăluță, M. Geantă, M. Mihai, Neculăiță, Craiu, L. Tudor, Țangulea, Vlaicu
Antrenor: Andrei Cristea

B4: CS Dinamo Bucureşti (locul 1, Seria 4) Dunărea Călăraşi (locul 2, Seria 3)  1-0 (1-0)

B5: AFC Câmpulung Muscel (locul 1, Seria 5)  Vediţa Coloneşti (locul 2, Seria 6)   2-1 (0-0)/ Au marcat: P. Simon (83), Ciaccio (104) –  A. Voinescu (48)/ Meciul a intrat în prelungiri!

AFC Câmpulung Muscel: M. Voicu – Andr. Stelea, Gîsă, Stănici, Serafim – Șt. Coman, Ntamack – Jenaru, Șt. Ghiță (cpt.), L. Stancu – Ciaccio
Rezerve: D. Mihăescu – M. Ion, D. Popovici, P. Simon, Tjeck, Cacior, Rz. Lungu, Rob. Dumitrescu, Longher
Antrenor: Costin Lazăr

Vedița Colonești: Calotă – Cl. Zamfirescu, Sanda, I. Teodorescu, I. Oprescu, Chircioagă, Bessong, Turcin, Voinescu (cpt.), Izuogo, Rob. Ciobanu
Rezerve: I. Ștefan – Mălin, Mierlea, Al. Neacșu, M. Oprea, Al. Stoica, M. Filip, Ant. Stan
Antrenor: Mircea Stan

B6: SCM Râmnicu Vâlcea (locul 1, Seria 6)  Olimpic Zărneşti (locul 2, Seria 5)  6-0 (1-0)/ A marcat: C. Neagu (28, 51), B. Lăzărescu (56), A. Ivan (62), R. Bîrzan (72), Simeanu (78)

SCM Râmnicu Vâlcea: Gherguș – Lăzărescu, Fl. Pîrvu, C. Neagu, Seb. Ivan, Bărbuți, R. Georgescu, Ov. Popescu (cpt.), I. Lazăr, Bg. Geantă, Vl. Ionescu
Rezerve: Dav. Dumitru – Simeanu, Rob. Cruceru, Diaconescu, Săraru, Bîrzan, Tilioiu, I. Olaru, Orbișor
Antrenor: Gabriel Mangalagiu

Olimpic Zărnești: Al. Florescu – Cantauz, C-tin. Albu, Vasu, Gab. Dobre, Andr. Gavrilă, H. Ilie (cpt.), Grindeanu, Mielușoiu, Al. Ilie, Bg. Marinescu
Rezerve: Botiș – Hamciuc, Codreanu, Sg. Mihai, I. Șerban, Cip. Marcu, Moroe, Mateoiu, Tăgârță
Antrenor: Mihai Stere

B7: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (locul 1, Seria 7) – SSU Politehnica Timișoara  (locul 2, Seria 8)  0-1 (0-0)/ A marcat: Istratie (39)

foto/ facebook – CscGhiroda

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Tud. Ciocan – Vasluian, Butnărașu, Stupu, Ad. I. Ilie – Jichici, Gab. Precup – Al. Popovici, Trandu, Mancaș (cpt.) – Buțu
Rezerve: Mosoarcă – Coroiu, Bulza, Miclău, Datcu, Hecsko, Dav. Pop, Ad. D. Popa, Cluci
Antrenor: Sorin Bălu

Poli Timișoara: Mikloș – Haloș, I. L. Rotariu, Bocșan (cpt.), R. Ciurel, Pamfile, D. Olariu, Marincu, Dav. Popa, Istratie, Curescu
Rezerve: Murariu – M. Oprea, Aur. Vlaicu, Pureca, Adamcsik, Prună, Sfichi, Cr. Bărbuț, Seb. Avramescu
Antrenor: Paul Codrea

B8: FC Bihor Oradea (locul 1, Seria 8) ACSO Filiaşi (locul 2, Seria 7)  0-0, 1-0 – d.p./ Meciul a intrat în prelungiri!/ A marcat: Gunie (111)

FC Bihor Oradea: Pînzariu – C. Jurj, Preklet, Băican, Al. Stoian – Chitaş, Ric. Farcaş (cpt.), Andr. Moga – Sg. Ciocan, Sg. Jurj, Gîdea
Rezerve: Bob – Gagyi, Gal, Hosu, Ioviţă, Gunie, Tincău, Vînău, Bg. Vasile
Antrenor: Florin Farcaş

ACSO Filiaşi: Găgeatu – Armăşelu, M. Florea, Vîlcică, Ed. Dina, Stăiculescu – Mituleţu, Rogoveanu (cpt.), Rob. Petre – Scuturoiu, Cioablă
Rezerve: Afrim – C. Dobre, Foresti, S. Popa, Duriţă, Rob. Oprea, Al. Vulpe, C. Calu, Guţă
Antrenor: Victor Naicu

B9: Gloria Bistriţa Năsăud (locul 1, Seria 9) – CSM Sighetu Marmaţiei (locul 2, Seria 10)  1-1, 5-3 – d.l.d. (0-0)/ Au marcat: L. Popa (78) – Anchidin (62)/ Meciul a intrat în prelungiri!

B10: SCM Zalău (locul 1, Seria 10) – Unirea Ungheni (locul 2, Seria 9)   1-1 (0-1)/ Au marcat: S. Pop (55) – B. Piper (23)

SCM Zalău: Poptean – Ct. Stoica, Zimța, Cherecheș, R. Cristea, Negrean, Uzelac, Kun, Nikolic, Meșter, Sg. Pop (cpt.)
Rezerve: Bg. Miron – Pătraș, Bora, Bobaru, Molnar, Fl. Pop, Culda, Mare, Fărcășan
Antrenor: Cristian Lupuț

Unirea Ungheni: P. Ganea – P. Coza, A. Sam. Popa, Mih. Savin, D. Tudoran, I. Bârstan, Ov. Horșia, Piper, Amacio Fortes, Ist. Fulop, Astafei (cpt.)
Rezerve: M. Lupu – Vasiu, R. Trif, R. Balint, Bodor, Rz. Bârstan, T. Becze, Suslak, Ndiesse
Antrenor: Florentin Petre

Iată rezultatele înregistrate în manșa tur:

B1: CSM Focşani (locul 2, Seria 2) – Bucovina Rădăuţi (locul 1, Seria 1)  2-0 (1-0)/ Au marcat: R. Enache (33), Tchassem (55)

B2: FC Bacău (locul 2, Seria 1) – Metalul Buzău (locul 1, Seria 2)  1-0 (1-0)/ A marcat: R. Albu (25)

B3: SC Popești Leordeni (locul 2, Seria 4) – CS Afumați (locul 1, Seria 3)  0-1 (0-1)/ A marcat: C. Stanciu (39)

B4: Dunărea Călăraşi (locul 2, Seria 3) – CS Dinamo Bucureşti (locul 1, Seria 4)  1-3 (0-1)/ Au marcat:   – Delciu (42, 63), Zătreanu (87)

B5: Vediţa Coloneşti (locul 2, Seria 6) – AFC Câmpulung Muscel (locul 1, Seria 5)  0-0/ Din minutul 31, gazdele au evoluat în inferioritate numerică.

B6: Olimpic Zărneşti (locul 2, Seria 5) – SCM Râmnicu Vâlcea(locul 1, Seria 6)  0-1 (0-0)/ A marcat: Pîrvu (53)/ Din minutul 74, Olimpic Zărnești a evoluat în inferioritate numerică!

B7: SSU Politehnica Timișoara (locul 2, Seria 8) – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (locul 1, Seria 7)  0-2 (0-0)/ A marcat: Buțu (foto, 53), Jichici (87)

B8: ACSO Filiaşi (locul 2, Seria 7) – FC Bihor Oradea (locul 1, Seria 8)  1-1 (0-0)/ A marcat: Scuturoiu (66) – Gîdea (59)

B9: CSM Sighetu Marmaţiei (locul 2, Seria 10) – Gloria Bistriţa Năsăud (locul 1, Seria 9)  0-0

B10: Unirea Ungheni (locul 2, Seria 9) – SCM Zalău (locul 1, Seria 10)   3-0  (0-0)/ Au marcat: Astafei (51), (55 – autogol), Fortes (62)

Învingătoarea B1 – Învingătoarea B2
Învingătoarea B3 – Învingătoarea B4
Învingătoarea B5 – Învingătoarea B6
Învingătoarea B7 – Învingătoarea B8
Învingătoarea B9 – Învingătoarea B10

Cele 5 învingătoare ale rundei finale vor evolua în sezonul 2024-2025 al Ligii 2. Pentru desemnarea celei de-a șasea promovate se va disputa o mini-competiţie, la care vor participa cele mai bune patru dintre cele cinci echipe învinse în finalele barajelor.

Mini-turneul va fi format din semifinale și finală (un singur joc pe terenul primei extrase la ”împerechere”), câştigătoarea finalei urmând a promova în Liga 2, care trece de la 20 la 22 de participante.

• Materialele despre Liga 3 le regăsiți în Secțiunea Fotbal Intern – Liga 3!

De citit și:

Liga 3// Programul și Rezultatele ultimei runde din play-out-urile celor 10 Serii/ Vezi și clasamentele!