Echipe Nationale

Liga Elitelor U20// România a condus Germania, cu 2-0, dar a pierdut!

La Arad, pe arena „Francisc von Neuman”, România U20 a fost învinsă la debutul în Liga Elitelor de Germania, scor 2-3 (1-0).

România a deschis scorul prin Rareș Burnete, în minutul 25, iar Alexandru Musi a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 50, după un fault asupra lui Burnete.

Foto FRF – Rareș Burnete

Selecționata Germaniei a redus din handicap după trei minute, prin Ilyas Ansah, după o gravă eroare colectivă în defensiva României. În minutul 79, Pejcinovic a șarjat pe flancul stâng și restabilit egalitatea printr-un șut spectaculos. din interiorul careului. Masivul atacant Ilyas Ansah a recidivat în minutul 87 și Germania a părăsit sub scut arena arădeană.

Au marcat: Rareș Burnete (25′), Alexandru Musi (50′ – penalty) / Ilyas Ansah (53′, 87′), Dzenan Pejcinovic (79′)

România: Ștefan Lefter – David Maftei, Matteo Duțu (Mario Tudose 90′), Ionuț Pop, Alexandru Șuteu (Robert Băduescu 90′) – Cătălin Vulturar (Andres Șfaiț 61′), Răzvan Jalade (Răzvan Pașcalău 82′), Ștefan Bană (Denis Rența 61′), Antonio Bordușanu (Eduard Radaslavescu 61′), Alexandru Musi (Andrei Florea 82′) – Rareș Burnete (Alexandru Stan 82′).

Selecționer: Costin Curelea.

Rezerve: Paul Toroc, Denis Oncescu, Răzvan Pașcalău, Omar El Sawy, Eduard Radaslavescu, Robert Bădescu, Mario Tudose, Denis Rența, Andres Șfaiț, Andrei Dorobanțu, Andrei Florea, Adrian Caragea, Alexandru Stan.

Germania: Mio Backhaus (Dennis Seimen 46′) – Julian Eitschberger (Elias Baum 46′), Nnamdi Collins (Julian Pauli 65′), Tim Drexler (Joshua Quarshi 75′), Tom Rothe (Aaron Zehnter 46′) – Anton Kade, Pascal Klemens (Mert Komur 46′), Aljoscha Kemleni (Noel Aseko 75′), Ibrahim Maza (Ilyas Ansah 46′) – Justin Diehl (Damion Downs 46′), Nelson Weiper (Dzenan Pejcinovic 46′).

Selecționer: Hannes Wolf.

Rezerve: Max Weiss, Dennis Seimen, Joshua Quarshi, Aaron Zehnter, Julian Pauli, Noel Aseko, Damion Downs, Mert Komur, Dzenan Pejcinovic, Ilyas Ansah, Elias Baum.