Rugby

Liga Naționala de Rugby// Oaspeții se impun în toate partidele rundei a V-a// Steaua marchează 102 puncte la Suceava și caștigă la 0!

Etapa a v-a a Ligii Naționale de Rugby disputată sâmbătă, 16 septembrie, a aparținut echipelor oaspete care s-au impus în toate cele cinci partide.

Cel mai echilibrat meci al zilei a avut loc în Grupa A, la Bârlad, unde echipa din localitate a primit vizita Politehnicii Iași. În minutul 64, cele două echipe se aflau la egalitate, 23-23. Soarta partidei s-a decis practic în ultimele cinci minute. Poli Iași a punctat dintr-o lovituri de pedeapsă și un eseu pentru a se impune cu 31-23.

Au marcat:

Bârlad – Sebastian Bogdan – 2 eseuri, Lazăr Azoiței – un eseu, Eduard Crăescu – o transformare, 2 lovituri de pedeapsă

Poli Iași – Andrei Micu, Mihai Văcaru, Virgil Ghenea – un eseu fiecare, Nicu Ignea – 2 lovituri de pedeapsă, Sergiu Michiduță – o lovitură de pedeapsă, eseu de penalizare.

În cel de-al doilea meci al grupei A, RC Gura Humorului a întâlnit pe campioana en-titre CSM Știința Baia Mare. Gazdele au reușit să reziste doar în primele 15 minute, campionii declansând apoi iureșul. Baia Mare a înscris în prima repriză 7 eseuri, obținând bonusul ofensiv âncă din minutul 25. În repriza secundă, oaspeții au mai marcat șase încercări. Scor final: 9-83.

foto// rugbyromania

Au marcat:

Humor – Mihai Daraban – 3 lovituri de pedeapsă

Baia Mare – Kefentse Mahlo – 4 eseuri, Sione Fakaosilea – 2 eseuri și o transformare, Alexandru Harasim – 2 eseuri și o transformare, Andrei Schutz – 2 eseuri, Darin Onț, Adrian Apostol, Robert Hîncu – un eseu fiecare, pentru Baia Mare, Alexandru Țiglă – o transformare, Luca Nichitean – 6 transformări.

În Grupa B, CSM Constanța a întâlnit la Năvodari pe CSU ELBI Cluj. Meciul a început cu 15 minute mai târziu decât fusese programat din cauza unei ploi torențiale, care practic a transformat terenul într-unul extrem de greu, noroios.

Clujenii s-au impus cu 49-13, obținând și bonus ofensiv.

Au marcat:

Constanța – Eseria Baivi Komainaisoro – un eseu, Ionuț Sava – o transformare, 2 lovituri de pedeapsă

CSU Cluj – Dragoș Damian – 3 eseuri, Marius Banu, Florin Marin – un eseu fiecare, Răzvan Bârlădeanu – un eseu, o transformare, Toma Mârzac – 3 transformări, 2 lovituri de pedeapsă, un eseu de penalizare.

Partidă fără istoric între SM Suceava și CSA Steaua, grupa B. Militarii au marcat 16 eseuri, 11 dintre acestea și transformare. Scor final: 0-102!

Au marcat pentru Steaua: Ionuț Donici – 2 eseuri, Arabuli Gaga – 2 eseuri, Cristian Nedelcu – 2 eseuri, Emilian Ilincuță – 3 eseuri, Ratu Maravunawasawasa, Tudor Ionuț, Matthew Tweddle, Ionuț Constantin, Tudor Butnariu, Andrei Rusu, Cosmin Iliuță, Ciprian Nichitean – 7 transformări, Daniel Plai – 4 transformări.

În Grupa C, s-a disputat un singur meci, RC Grivița cu CS Dinamo. Oaspeții au marcat 14 eseuri, 9 în repriza a doua, iar scorul final a fost de 3 la 84.