Echipe Nationale

Liga Națiunilor// România vs Lituania 3-1/ Video – Gol Alex Mitriță/ VAR-ul + schimbările din minutul 70 = Victorie!

România a învins Lituania, scor 3-1. în etapa a doua din Liga Națiunilor – Grupa 1, Seria C.

Pe stadionul Steaua – gazon mizerabil! – echipa națională a României s-a prezentat deplorabil în fața Lituaniei, dar până la urmă a obținut cele trei puncte, datorită VAR-ului și inspirației selecționerului, prin modificările efectuate în minutul 70.

Într-un interval de șapte (7) minute, Lituania a fost „lovită” de două ori de VAR: gol anulat (n.red. decizie corectă!) și penalty la căderea lui Ianis Hagi!

Foto – Razvan Pasarica/SPORT PICTURES – FRF

În celălalt meci din Grupa 1 – Seria C: Cipru vs Kosovo 0-4

Tricolorii au urcat pe primul loc în grupă, cu 6 puncte. Kosovo și Cipru au acumulat fiecare câte 3 puncte, în timp ce Lituania a înregistrat a doua înfrângere.

ROMÂNIA vs LITUANIA 3-1 (1-1)

Au marcat: Mihăilă (4), R. Marin (87 – penalty), Mitriță (90+2) – Kucys (34)

ROMÂNIA: Târnovanu – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – M. Marin (56, D. Olaru) – Man (70, I. Hagi), Stanciu, Răzvan Marin, Mihăilă (70, Mitriță) – Drăguș (88, Alibec)

Rezerve: Niță, L. Popescu – Manea, Ghiță, Alibec, Chipciu, Hagi, Coman, Artean, Olaru, Mitriță, Sorescu

Selecționer: Mircea Lucescu

LITUANIA: Gertmonas – Sirvys, Girdvainis, Lakiatas, Tutuskinas, Lasickas (90, Kazukolovas) – Matulevicius (65, Verbickas), Slivka, Vorobjovas (76, Antanavicius), Dolznikov (76, Kalinauskas)  – Kucys (65, Paulauskas)

Rezerve: Bertasius, Mikelionis, Milasius, Kazukolovas, Upstas, Paulauskas, Kalinauskas, Vareika, Verbickas, Paulauskas, Barauskas, Antanavicius

Selecționer: Edgaras Jankauskas

Arbitru: Rade Obrenovic (Slovenia)/ Asistenți: Jure Praprotnik și Grega Kordez (ambii din Slovenia)/ Arbitru VAR: Nejc Kajtazovic (Slovenia)/ Asistent VAR: Alen Borosak (Slovenia)