Baschet

News Baschet- EuroCup// La Cluj-Napoca, U-BT este învinsă de Cedevita Ljubljana/ Rezumat Video!

U-BT Cluj-Napoca – multipla campioană a României – a pășit cu stângul în noua ediției de EuroCup. Deși a jucat pe teren propriu, în fața a peste 7.000 de spectatori, echipa lui Mihai Silvășan a părăsit BT Arena învinsă de formația slovenă Cedevita Olimpija Ljubljana, la 7 puncte diferență, scor 86-93.

Baschetbaliștii clujeni și-au adjudecat primul sfert la 5 puncte diferență, 24-19, dar l-au pierdut pe al doilea la 13 puncte diferență, scor 14-27, astfel că echipa slovenă a intrat la pauză cu un ecart de 8 puncte, 46 la 38.

Sfertul trei a fost de departe cel mai spectaculos al meciului, prin cele 53 de puncte înscrise, fiind câștigat de U-BT cu 28 la 25.

Echipa pregătită de Mihai Silvășan a început ca din „pușcă” sfertul patru, înscriind 9 puncte consecutive, cu care a revenit la conducerea partidei după multe minute.

Oaspeții s-au trezit la timp și au început să puncteze, ultimul minut și jumătate găsind cele două echipe la egalitate, scor 83-83.

Finalul le-a aparținut oaspeților, care au ratat mai puțin din zona coșului sau de la distanță.

De altfel, procentajul baschetbaliștilor clujeni la aruncările de 3 puncte a fost catastrofal: 26 de încercări – 7 înscrise (procentaj 27%) VS 28 de încercări – 14 marcate (procentaj 50%)!

Principalii marcatori: Mokoka 18 puncte, Z. Simpson 16, Hankins 15, Hervey 14 (U-BT) – D. Robinson 20 puncte, Lemar 18, D. Jones 15, A. Nikolic 14 (CED)

În următoarea etapă, U-BT Cluj-Napoca se va deplasa în Franța, pentru meciul cu JL Bourg, programat miercuri, 2 octombrie, de la ora 20:30.