Baschet

News Baschet Masculin&Feminin// Sibiu și Oradea debutează în FIBA Europe Cup// Ce a declarat M. Silvășan (U-BT) după meciul cu JL Bourg

În Franța, marți seara, U -BT Cluj-Napoca a suferit prima înfrângere din acest sezon în toate competițiile. Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Silvășan au pierdut cu 92-88 în fața JL Bourg en Bresse, în runda a 3-a, grupa B – EuroCup.

Iată ce a declarat Mihai Silvășan la conferința de presă:

„Ne-a lipsit efortul și spiritul de luptă în primele 20 de minute. Sunt satisfăcut de modul în care am luptat în repriza secundă și că am înțeles că nu trebuie să ne dăm bătuți dar, din păcate, la acest nivel, să primești 55 de puncte în două sferturi e foarte mult. E greu să revii, în special împotriva unei echipe precum Bourg. Așadar, trebuie să fim mai constanți și să jucăm cu atitudinea potrivită în toate cele 40 de minute.

Nouă ne-a lipsit un jucător, care cred că ar fi fost foarte important într-un asemenea joc, în care nu sunt atât de mulți pivoți masivi. Mareks s-ar fi integrat foarte bine. Așadar, și nouă ne-a lipsit un jucător important. Dar meciul a fost așa cum a fost, cu jucătorii pe care i-am avut la dispoziție și rezultatul a fost prost pentru noi. O felicit pe Bourg și le urez mult succes la meciurile următoare.

News FIBA Europe Cup

Astăzi, miercuri 18 octombrie, CSU Sibiu și CSM Oradea dispută primele partide din cadrul FIBA Europe Cup. De la ora 18.oo, pe teren propriu, sibienii vor juca împotriva scoțienilor de la Caledonia Gladiators, partida din cadrul grupei B. Tot pe teren propriu, de la ora 19.00, în grupa J, CSM Oradea va întâlni pe Levice (Slovacia).

News Baschet Feminin

Baschetbalistele de la CSM Constanța vor disputa joi, 19 octombrie, prima partidă pe teren propriu în EuroCup Women, grupa C. Adversare le vor fi lituaniencele de la Kibirkstis Vilnius, care se află la al doilea sezon de EuroCup Women. În lotul formației lituaniene evoluează două jucătoare din Ucraina și una din SUA.

Întâlnirea dintre CSM Constanța și Kibirkstis va  începe la ora 20.30 și va fi în direct pe canalul de YouTube al FIBA.

Campioana Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe se deplasează în Polonia pentru disputarea celui de-al treilea meci din Euroliga feminină. Adversara AZS UMCS Lublin a cucerit în această vară titlul de campioană și Supercupa Poloniei.

Partida AZS UMCS Lublin vs Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe se va disputa joi, 19 octombrie, ora 20.00. Meciul poate fi vizionat pe canalul de YouTube al Euroligii feminine.