Handbal

News Handbal Feminin// În Liga Campionilor, Gloria Bistrița s-a distrat cu CSM București, scor 30-26/ Astăzi, în Grupa B, Rapid vs Buducnost

Gloria 2018 Bistriţa, debutantă în Liga Campionilor – cea mai importantă competiție intercluburi din Europa, a învins-o pe CSM București – campioana, deținătoarea cupei și supercupei României – scor 30-26 (16-13), în primul meci din grupa A.

Echipa bistrițeană, antrenor Florentin Pera, a dominat partida de la un capăt la altul, deși nu le-a avut în teren pe Cristina Laslo şi Nicoleta Dincă.

În luna august, cele două formații au disputat finala Supercupei, la Pitești, bucureștencele impunându-se la un gol diferență, scor 28 la 27.

În etapa a II-a a Grupei A, CSM Bucureşti va juca pe teren propriu cu Storhamar (15 septembrie), în timp ce Gloria Bistriţa se va deplasa în Franța, pentru meciul cu Metz (14 septembrie).

foto facebook – Gloria 2018 Bistrița

Rapid București, a treia reprezentantă a României în EHF Liga Campionilor, evoluează în Grupa B și va debuta duminică, pe teren propriu, cu Buducnost.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).